event burgee venue burgee

Hine Downing series

Flushing Sailing Club

Hine Downing Series

B Fleet

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Rating system: IRC, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY HD1 HD2 HD3 HD4 HD6 HD7 HD8 HD9 HD10 HD11 HD12 HD13 Total Nett
1st B Victory 7 David Carne 1.065 3.0 1.0 2.0 (11.0 DNC) (5.0) 1.0 1.0 1.0 (11.0 DNC) 3.0 2.0 (11.0 DNC) 52.0 14.0
2nd B Moon 58 Patrick Selman 1.075 1.0 (4.0) 3.0 1.0 1.0 (7.0) 2.0 2.0 (11.0 DNC) 2.0 (4.0) 3.0 41.0 15.0
3rd B Rita 18 John Peters 1.08 (5.0) 2.0 1.0 (11.0 DNC) (6.0) 2.0 3.0 3.0 2.0 (11.0 DNC) 3.0 1.0 50.0 17.0
4th B Grace 54 Daniel & Polly Tregaskes 1.075 (4.0) 3.0 (5.0) 3.0 2.0 (4.0) 4.0 4.0 (11.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 44.0 20.0
5th B Cousin Jack 14 Peter Seale 1.025 (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 8.0 5.0 6.0 5.0 1.0 4.0 6.0 (11.0 DNC) 84.0 40.0
6th B Winnie 10 Arthur & Arty Williams 1.05 6.0 6.0 4.0 (11.0 DNC) 4.0 3.0 5.0 6.0 (11.0 DNC) 6.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 84.0 40.0
7th B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.075 2.0 7.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 6.0 (11.0 DNC) (11.0 DNF) 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0 4.0 93.0 49.0
8th B Cousin Jinny 56 Graham Pearce 1.055 (11.0 DNC) (11.0 DNF) 7.0 4.0 9.0 8.0 7.0 (11.0 DNF) (11.0 DNC) 5.0 11.0 DNC 5.0 100.0 56.0
9th B Mildred 4 Dave Cockwell 1.025 (11.0 DNC) (11.0 DNF) (11.0 DNC) 2.0 7.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNF 11.0 DNC 119.0 75.0
10th B Florence 31 Syndicate 1.055 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 127.0 83.0

V Fleet

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY HD1 HD2 HD3 HD4 HD6 HD7 HD8 HD9 HD10 HD11 HD12 Total Nett
1st V Verity V20 Neil Andrew   2.0 1.0 (4.0) (14.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 (14.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 48.0 16.0
2nd V Whimsey V5 Chris Perkins   3.0 2.0 2.0 (14.0 DNC) 1.0 (5.0) 1.0 (14.0 DNF) 3.0 3.0 3.0 51.0 18.0
3rd V Saucy Sally V10 John Lowry & Ingrid Heseltine   1.0 5.0 5.0 1.0 4.0 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) 1.0 67.0 25.0
4th V Pixy V7 Lyulph Hesling   (14.0 DNC) 7.0 6.0 2.0 (14.0 DNC) 9.0 8.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 6.0 95.0 53.0
5th V Vanity 34 Dave Carne   (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 8.0 6.0 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 108.0 66.0
6th V Tantivy 38 Richard & Susie Holt   (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 1.0 4.0 1.0 14.0 DNC 14.0 OCS 14.0 DNC 109.0 67.0
7th V Audrey V19 Roger Ford   (14.0 RET) 4.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNF 109.0 67.0
8th V Daisy 31 Simon Carter   (14.0 DNC) (14.0 DNC) 8.0 (14.0 DNC) 3.0 2.0 5.0 14.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 116.0 74.0
9th V Clary 8 Peter Collett   (14.0 DNC) (14.0 DNC) 10.0 (14.0 DNC) 7.0 7.0 7.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 119.0 77.0
10th V Pintail V35 Nick Muller   (14.0 DNC) 6.0 7.0 (14.0 DNC) 6.0 (14.0 DNF) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 131.0 89.0
11th V Milly V45 Roger & Dinah Graffy   (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 8.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 137.0 95.0
12th V Mayfly V15 Ray Stedman   (14.0 DNC) (14.0 DNC) 9.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 9.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 144.0 102.0
13th V Caprice 37     (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNE 14.0 DNC 154.0 112.0

W Fleet

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY HD1 HD2 HD3 HD4 HD6 HD7 HD8 HD9 HD10 HD11 HD12 HD13 Total Nett
1st W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1123 (2.0) 1.0 (8.0) (4.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 25.0 8.0
2nd W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1151 1.0 3.0 (5.0) 3.0 2.0 1.0 OOD 2.0 3.0 (4.0) 3.0 (13.0 DNF) (4.0) 44.0 18.0
3rd W Amneris 7974 David Layton 1077 3.0 (4.0) 3.0 2.0 (13.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 3.0 2.0 (4.0) (13.0 DNC) 54.0 20.0
4th W Deep Purple 6226 Ron Jones 1068 (13.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 6.0 (13.0 DNC) 8.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 1.0 2.0 79.0 27.0
5th W Fooster 7362 Patrick Tatham 1046 4.0 (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) 9.0 6.0 4.0 (13.0 DNC) 5.0 4.0 (13.0 DNF) 3.0 88.0 36.0
6th W Puffin 8006 Roger Little 1079 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 7.0 (13.0 DNC) 8.0 7.0 6.0 4.0 (9.0) 8.0 2.0 5.0 95.0 47.0
7th W Zephyrus of Mylor 147 Paul & Andrew Jenkins 1180 (13.0 DNC) 6.0 6.0 6.0 5.0 4.0 (13.0 DNC) 5.0 8.0 7.0 (13.0 DNF) (13.0 DNC) 99.0 47.0
8th W Cleda Mur 1514 S Williams 1017 (13.0 DNC) 7.0 4.0 (13.0 DNC) 7.0 3.0 7.0 (13.0 DNC) 6.0 6.0 (13.0 DNF) 8.0 100.0 48.0
9th W Grilled Kipper 8827 Mash Derrick 1052 5.0 5.0 9.0 7.0 (10.0) (13.0 DNC) 9.0 7.0 (10.0) 9.0 (13.0 DNF) 9.0 106.0 60.0
10th W Incite 466 Martin Leech 898 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 121.0 69.0
11th W Red Gauntlet 426 AJ 1126 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 5.0 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 7.0 124.0 72.0
12th W Noon Hi 9630 Jack Penty 918 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 7.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 143.0 91.0

E Fleet

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY HD1 HD2 HD3 HD4 HD6 HD7 HD8 HD9 HD10 HD11 HD12 HD13 Total Nett
1st E Charley Farley 2603 Gary Hughes 917 1.0 6.0 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (10.0 DNF) 2.0 (10.0 DNF) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 56.0 16.0
2nd E Excelle 4462 John Fox & Toby Claridge 929 2.0 (3.0) 1.0 2.0 (5.0) 2.0 3.0 (10.0 DNC) 1.0 (4.0) 3.0 3.0 39.0 17.0
3rd E Temeraire 5508 Martin Eddy 930 4.0 4.0 (10.0 DNC) (5.0) 4.0 (6.0) 1.0 1.0 4.0 1.0 1.0 (10.0 DNF) 51.0 20.0
4th E Scorpion 5592 Geoff Davies 958 3.0 (7.0) 1.0 OOD (6.0) 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 6.0 2.0 2.0 1.0 53.0 20.0
5th E Atalanta 9567 Stuart Higgins 958 (8.0) 2.0 3.0 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 5.0 4.0 3.0 5.0 5.0 (10.0 RET) 69.0 31.0
6th E Jitterbug 4269 John Hicks 935 (7.0) 1.0 4.0 (10.0 DNC) (6.0) 5.0 4.0 3.0 5.0 6.0 4.0 (10.0 DNC) 65.0 32.0
7th E Hawk 4735 Chris Bell 965 5.0 (9.0) 5.0 3.0 2.0 3.0 6.0 (10.0 DNF) (7.0) (7.0) 7.0 2.0 66.0 33.0
8th E Hero 3894 Chris Wilson 924 6.0 5.0 6.0 (10.0 DNC) (10.0 RET) 4.0 7.0 5.0 (10.0 DNC) 3.0 6.0 (10.0 DNC) 82.0 42.0
9th E Gunslinger 5562 Tony Cook 942 9.0 8.0 7.0 7.0 7.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNF) 10.0 DNF 8.0 10.0 DNF 106.0 66.0

G Fleet

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Rating system: IRC, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY HD1 HD2 HD3 HD4 HD6 HD7 HD8 HD9 HD10 HD11 HD12 Total Nett
1st G Magpie of Mylor T2001 Robin Roebuck 0.83 2.0 3.0 (5.0) 1.0 2.0 1.0 (4.0) (9.0 DNF) 2.0 2.0 2.0 33.0 15.0
2nd G Morwennel 26 Nigel Glanville .90 1.0 1.0 1.0 (9.0 DNC) 1.0 2.0 3.0 (9.0 DNF) 5.0 (9.0 DNC) 3.0 44.0 17.0
3rd G Dragonfly Z8 Mike Maguire 0.95 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 5.0 1.0 1.0 3.0 1.0 5.0 51.0 24.0
4th G Clementine 49 Alan Perham & Victor Franks .87 4.0 (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) 2.0 3.0 1.0 9.0 DNC 1.0 52.0 25.0
5th G Katy 67 Sue Grigg 0.86 (9.0 DNC) 2.0 4.0 (9.0 DNC) 4.0 3.0 6.0 2.0 6.0 (9.0 DNC) 4.0 58.0 31.0
6th G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.85 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 OOD 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 9.0 DNC 4.0 9.0 DNC 6.0 79.0 52.0
7th G Sarah Martin 54 Scott Winans 0.85 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) 6.0 4.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 85.0 58.0
8th G Ruby 27 Andrew Martin 0.91 (9.0 DNF) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 99.0 72.0

U Fleet

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY HD1 HD2 HD3 HD4 HD6 HD7 HD8 HD9 HD10 HD11 HD12 HD13 Total Nett
1st U Gap Year 705 Len, Teresa & Annie Trenoweth 1053 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (5.0) (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (4.0) 40.0 9.0
2nd U Mary Boon 1202 John Cruise 1136 2.0 (4.0) (3.0) (6.0) 2.0 2.0 (7.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 1.0 34.0 14.0
3rd U Wilkie 7268 Bob Chapple 1031 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 3.0 4.0 1.0 2.0 1.0 1.0 OOD 3.0 (5.0) 55.0 17.0
4th U Popincoota 7170 Alan Grose & Jane Goddard 1012 3.0 2.0 (4.0) 4.0 (5.0) 3.0 (6.0) 4.0 3.0 4.0 1.0 (7.0) 46.0 24.0
5th U Aurora 719 Dave & Mandy Owens 1053 (11.0 DNC) 5.0 2.0 3.0 4.0 6.0 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) 2.0 74.0 30.0
6th U Moonlighter 5 P Collins 1067 (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) 5.0 3.0 3.0 (11.0 DNC) 5.0 11.0 DNC 3.0 82.0 38.0
7th U Hecate 536 Mike Swingler 1017 4.0 6.0 6.0 (7.0) 7.0 (11.0 DNC) 4.0 6.0 1.0 OOD 6.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 80.0 40.0
8th U Moonshine 5780 Kevin MacLean 1039 (11.0 DNC) 7.0 5.0 (11.0 DNC) 6.0 7.0 8.0 7.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 94.0 50.0
9th U Levity 3161 Guy English 1069 5.0 8.0 7.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 8.0 116.0 72.0
10th U Red Gauntlet 426 AJ Cookson 1079 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 8.0 5.0 7.0 11.0 DNF 11.0 DNC 119.0 75.0

Q Fleet

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Rating system: IRC, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY HD1 HD2 HD3 HD4 HD6 HD7 HD8 HD9 HD10 HD11 HD12 HD13 Total Nett
1st Q Encore 1663 David Cunliffe 0.923 1.0 (7.0 DNC) (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 OOD 1.0 23.0 10.0
2nd Q Macavity 7528 John Murrell 0.922 (7.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 (3.0) (3.0) (4.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 3.0 29.0 12.0
3rd Q Tresillian 5291 John Beavis 0.908 2.0 1.0 OOD (4.0) (3.0) (4.0) 2.0 (3.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 2.0 33.0 19.0
4th Q Minx 6902 Charlie Choak 0.941 3.0 3.0 (5.0) 4.0 (6.0) 4.0 (5.0) 4.0 (7.0 DNC) 4.0 2.0 4.0 51.0 28.0
5th Q Demolition 8444 Mel Sharp 0.921 (7.0 DNC) 2.0 3.0 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 63.0 35.0
6th Q Xtreme 9690 Steven Hills 0.980 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 OCS) 5.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 82.0 54.0

M Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: IRC, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY HD3 HD6 HD7 HD8 HD10 HD11 HD12 HD13 Total Nett
1st M Firefly 4 Colin Gladwell 1.458 (7.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 (7.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 22.0 8.0
2nd M Cornish Meadow 467 Steve Hutt 1.458 2.0 2.0 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNF) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 42.0 28.0
3rd M Crackerjack 6 Mike Webb 1.458 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNS 7.0 DNC 7.0 DNC 44.0 30.0
4th M Flying Circus 3 David Healey 1.458 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNF 50.0 36.0
5th M unknown 20 unknown 1.458 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 RET 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 51.0 37.0
6th M Fiery 7m Rupert Kidd   (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNE 7.0 DNC 56.0 42.0

HD1 - B Fleet - 11/06/13 at 18:10

Start: Working Boats (large), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 B Moon 58 Patrick Selman 1.075 1:10:35 1:15:53 1.0
2 B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.075 1:13:18 1:18:48 2.0
3 B Victory 7 David Carne 1.065 1:14:38 1:19:29 3.0
4 B Grace 54 Daniel & Polly Tregaskes 1.075 1:14:29 1:20:04 4.0
5 B Rita 18 John Peters 1.08 1:14:16 1:20:12 5.0
6 B Winnie 10 Arthur & Arty Williams 1.05 1:16:44 1:20:34 6.0

HD2 - B Fleet - 18/06/13 at 18:10

Start: Working Boats (large), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 B Victory 7 David Carne 1.065 1:06:57 1:11:18 1.0
2 B Rita 18 John Peters 1.08 1:07:38 1:13:03 2.0
3 B Grace 54 Daniel & Polly Tregaskes 1.075 1:15:22 1:21:01 3.0
4 B Moon 58 Patrick Selman 1.075 1:17:49 1:23:39 4.0
5 B Cousin Jack 14 Peter Seale 1.025 1:22:15 1:24:18 5.0
6 B Winnie 10 Arthur & Arty Williams 1.05 1:25:51 1:30:09 6.0
7 B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.075 1:26:05 1:32:32 7.0
8 B Cousin Jinny 56 Graham Pearce 1.055 DNF   11.0
8 B Mildred 4 Dave Cockwell 1.025 DNF   11.0

HD3 - B Fleet - 25/06/13 at 18:10

Start: Working Boats (large), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 B Rita 18 John Peters 1.08 1:04:16 1:09:24 1.0
2 B Victory 7 David Carne 1.065 1:07:38 1:12:02 2.0
3 B Moon 58 Patrick Selman 1.075 1:08:35 1:13:44 3.0
4 B Winnie 10 Arthur & Arty Williams 1.05 1:10:55 1:14:28 4.0
5 B Grace 54 Daniel & Polly Tregaskes 1.075 1:09:21 1:14:33 5.0
6 B Florence 31 Syndicate 1.055 1:14:07 1:18:12 6.0
7 B Cousin Jinny 56 Graham Pearce 1.055 1:21:05 1:25:33 7.0

HD4 - B Fleet - 2/07/13 at 18:10

Start: Working Boats (large), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 B Moon 58 Patrick Selman 1.075 1:29:32 1:36:15 1.0
2 B Mildred 4 Dave Cockwell 1.025 1:34:38 1:37:00 2.0
3 B Grace 54 Daniel & Polly Tregaskes 1.075 1:32:14 1:39:09 3.0
4 B Cousin Jinny 56 Graham Pearce 1.055 1:57:27 2:03:55 4.0

HD6 - B Fleet - 16/07/13 at 18:10

Start: Working Boats (large), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 B Moon 58 Patrick Selman 1.075 1:20:07 1:26:08 1.0
2 B Grace 54 Daniel & Polly Tregaskes 1.075 1:22:12 1:28:22 2.0
3 B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.075 1:22:24 1:28:35 3.0
4 B Winnie 10 Arthur & Arty Williams 1.045 1:26:03 1:29:55 4.0
5 B Victory 7 David Carne 1.065 1:24:54 1:30:25 5.0
6 B Rita 18 John Peters 1.085 1:24:02 1:31:11 6.0
7 B Mildred 4 Dave Cockwell 1.025 1:29:08 1:31:22 7.0
8 B Cousin Jack 14 Peter Seale 1.025 1:35:54 1:38:18 8.0
9 B Cousin Jinny 56 Graham Pearce 1.03 1:41:44 1:44:47 9.0

HD7 - B Fleet - 23/07/13 at 18:10

Start: Working Boats (large), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 B Victory 7 David Carne 1.065 1:24:46 1:30:17 1.0
2 B Rita 18 John Peters 1.085 1:24:36 1:31:47 2.0
3 B Winnie 10 Arthur & Arty Williams 1.045 1:30:11 1:34:14 3.0
4 B Grace 54 Daniel & Polly Tregaskes 1.075 1:27:51 1:34:26 4.0
5 B Cousin Jack 14 Peter Seale 1.025 1:32:17 1:34:35 5.0
6 B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.075 1:28:08 1:34:45 6.0
7 B Moon 58 Patrick Selman 1.075 1:28:55 1:35:35 7.0
8 B Cousin Jinny 56 Graham Pearce 1.03 1:33:10 1:35:58 8.0

HD8 - B Fleet - 30/07/13 at 18:10

Start: Working Boats (large), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 B Victory 7 David Carne 1.065 0:40:02 0:42:38 1.0
2 B Moon 58 Patrick Selman 1.075 0:40:40 0:43:43 2.0
3 B Rita 18 John Peters 1.085 0:40:44 0:44:12 3.0
4 B Grace 54 Daniel & Polly Tregaskes 1.075 0:41:48 0:44:56 4.0
5 B Winnie 10 Arthur & Arty Williams 1.045 0:43:21 0:45:18 5.0
6 B Cousin Jack 14 Peter Seale 1.025 0:44:54 0:46:01 6.0
7 B Cousin Jinny 56 Graham Pearce 1.03 0:45:13 0:46:34 7.0

HD9 - B Fleet - 6/08/13 at 18:10

Start: Working Boats (large), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 B Victory 7 David Carne 1.065 1:14:58 1:19:50 1.0
2 B Moon 58 Patrick Selman 1.075 1:17:56 1:23:47 2.0
3 B Rita 18 John Peters 1.085 1:20:00 1:26:48 3.0
4 B Grace 54 Daniel & Polly Tregaskes 1.075 1:21:50 1:27:58 4.0
5 B Cousin Jack 14 Peter Seale 1.025 1:37:34 1:40:00 5.0
6 B Winnie 10 Arthur & Arty Williams 1.045 1:47:28 1:52:18 6.0
7 B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.075 DNF   11.0
7 B Cousin Jinny 56 Graham Pearce 1.03 DNF   11.0

HD10 - B Fleet - 20/08/13 at 18:10

Start: Working Boats (large), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 B Cousin Jack 14 Peter Seale 1.025 1:12:26 1:14:15 1.0
2 B Rita 18 John Peters 1.085 1:09:14 1:15:07 2.0

HD11 - B Fleet - 27/08/13 at 18:10

Start: Working Boats (large), Finishes: Finish time, Time: 18:45:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 B Grace 54 Daniel & Polly Tregaskes 1.075 0:55:59 1:00:11 1.0
2 B Moon 58 Patrick Selman 1.075 0:56:22 1:00:36 2.0
3 B Victory 7 David Carne 1.065 0:57:16 1:00:59 3.0
4 B Cousin Jack 14 Peter Seale 1.025 1:00:55 1:02:26 4.0
5 B Cousin Jinny 56 Graham Pearce 1.03 1:00:53 1:02:43 5.0
6 B Winnie 10 Arthur & Arty Williams 1.045 1:01:02 1:03:47 6.0

HD12 - B Fleet - 3/09/13 at 18:10

Start: Working Boats (large), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 B Grace 54 Daniel & Polly Tregaskes 1.075 1:09:29 1:14:42 1.0
2 B Victory 7 David Carne 1.065 1:10:55 1:15:32 2.0
3 B Rita 18 John Peters 1.085 1:14:03 1:20:21 3.0
4 B Moon 58 Patrick Selman 1.075 1:16:24 1:22:08 4.0
5 B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.075 1:18:04 1:23:55 5.0
6 B Cousin Jack 14 Peter Seale 1.025 1:34:00 1:36:21 6.0
7 B Mildred 4 Dave Cockwell 1.025 DNF   11.0

HD13 - B Fleet - 10/09/13 at 18:10

Start: Working Boats (large), Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 B Rita 18 John Peters 1.085 0:32:24 0:35:09 1.0
2 B Grace 54 Daniel & Polly Tregaskes 1.075 0:33:35 0:36:06 2.0
3 B Moon 58 Patrick Selman 1.075 0:33:41 0:36:13 3.0
4 B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.075 0:34:47 0:37:24 4.0
5 B Cousin Jinny 56 Graham Pearce 1.03 0:42:36 0:43:53 5.0

HD1 - V Fleet - 11/06/13 at 18:10

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 V Saucy Sally V10 John Lowry & Ingrid Heseltine   1 1.0
2 V Verity V20 Neil Andrew   2 2.0
3 V Whimsey V5 Chris Perkins   3 3.0
4 V Audrey V19 Roger Ford   RET 14.0

HD2 - V Fleet - 18/06/13 at 18:10

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 V Verity V20 Neil Andrew   1 1.0
2 V Whimsey V5 Chris Perkins   2 2.0
3 V Milly V45 Roger & Dinah Graffy   3 3.0
4 V Audrey V19 Roger Ford   4 4.0
5 V Saucy Sally V10 John Lowry & Ingrid Heseltine   5 5.0
6 V Pintail V35 Nick Muller   6 6.0
7 V Pixy V7 Lyulph Hesling   7 7.0

HD3 - V Fleet - 25/06/13 at 18:10

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 V Audrey V19 Roger Ford   1 1.0
2 V Whimsey V5 Chris Perkins   2 2.0
3 V Vanity 34 Dave Carne   3 3.0
4 V Verity V20 Neil Andrew   4 4.0
5 V Saucy Sally V10 John Lowry & Ingrid Heseltine   5 5.0
6 V Pixy V7 Lyulph Hesling   6 6.0
7 V Pintail V35 Nick Muller   7 7.0
8 V Daisy 31 Simon Carter   8 8.0
9 V Mayfly V15 Ray Stedman   9 9.0
10 V Clary 8 Peter Collett   10 10.0

HD4 - V Fleet - 2/07/13 at 18:10

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 V Saucy Sally V10 John Lowry & Ingrid Heseltine   1 1.0
2 V Pixy V7 Lyulph Hesling   2 2.0

HD6 - V Fleet - 16/07/13 at 18:10

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 V Whimsey V5 Chris Perkins   1 1.0
2 V Verity V20 Neil Andrew   2 2.0
3 V Daisy 31 Simon Carter   3 3.0
4 V Saucy Sally V10 John Lowry & Ingrid Heseltine   4 4.0
5 V Tantivy 38 Richard & Susie Holt   5 5.0
6 V Pintail V35 Nick Muller   6 6.0
7 V Clary 8 Peter Collett   7 7.0
8 V Milly V45 Roger & Dinah Graffy   8 8.0

HD7 - V Fleet - 23/07/13 at 18:10

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 V Tantivy 38 Richard & Susie Holt   1 1.0
2 V Daisy 31 Simon Carter   2 2.0
3 V Verity V20 Neil Andrew   3 3.0
4 V Audrey V19 Roger Ford   4 4.0
5 V Whimsey V5 Chris Perkins   5 5.0
6 V Saucy Sally V10 John Lowry & Ingrid Heseltine   6 6.0
7 V Clary 8 Peter Collett   7 7.0
8 V Vanity 34 Dave Carne   8 8.0
9 V Pixy V7 Lyulph Hesling   9 9.0
10 V Pintail V35 Nick Muller   DNF 14.0

HD8 - V Fleet - 30/07/13 at 18:10

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 V Whimsey V5 Chris Perkins   1 1.0
2 V Audrey V19 Roger Ford   2 2.0
3 V Verity V20 Neil Andrew   3 3.0
4 V Tantivy 38 Richard & Susie Holt   4 4.0
5 V Daisy 31 Simon Carter   5 5.0
6 V Vanity 34 Dave Carne   6 6.0
7 V Clary 8 Peter Collett   7 7.0
8 V Pixy V7 Lyulph Hesling   8 8.0
9 V Mayfly V15 Ray Stedman   9 9.0

HD9 - V Fleet - 6/08/13 at 18:10

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 V Tantivy 38 Richard & Susie Holt   1 1.0
2 V Vanity 34 Dave Carne   2 2.0
3 V Whimsey V5 Chris Perkins   DNF 14.0
3 V Daisy 31 Simon Carter   DNF 14.0

HD10 - V Fleet - 20/08/13 at 18:10

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 V Verity V20 Neil Andrew   1 1.0
2 V Saucy Sally V10 John Lowry & Ingrid Heseltine   2 2.0
3 V Whimsey V5 Chris Perkins   3 3.0

HD11 - V Fleet - 27/08/13 at 18:10

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 V Pixy V7 Lyulph Hesling   1 1.0
2 V Verity V20 Neil Andrew   2 2.0
3 V Whimsey V5 Chris Perkins   3 3.0
4 V Tantivy 38 Richard & Susie Holt   OCS 14.0
4 V Caprice 37     DNE 14.0

HD12 - V Fleet - 3/09/13 at 18:10

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:25:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 V Saucy Sally V10 John Lowry & Ingrid Heseltine   1 1.0
2 V Verity V20 Neil Andrew   2 2.0
3 V Whimsey V5 Chris Perkins   3 3.0
4 V Clary 8 Peter Collett   4 4.0
5 V Vanity 34 Dave Carne   5 5.0
6 V Pixy V7 Lyulph Hesling   6 6.0
7 V Audrey V19 Roger Ford   DNF 14.0

HD13 - V Fleet - 10/09/13 at 18:10

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:25:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points

HD1 - W Fleet - 11/06/13 at 18:10

Start: PY White Sails, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1158 1:04:03 0:55:19 1.0
2 W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1114 1:02:39 0:56:14 2.0
3 W Amneris 7974 David Layton 1077 1:04:10 0:59:35 3.0
4 W Fooster 7362 Patrick Tatham 1046 1:02:59 1:00:13 4.0
5 W Grilled Kipper 8827 Mash Derrick 1052 1:13:59 1:10:20 5.0

HD2 - W Fleet - 18/06/13 at 18:10

Start: PY White Sails, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1114 1:21:38 1:13:17 1.0
2 W Deep Purple 6226 Ron Jones 1068 1:19:04 1:14:02 2.0
3 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1158 1:31:12 1:18:45 3.0
4 W Amneris 7974 David Layton 1077 1:25:14 1:19:08 4.0
5 W Grilled Kipper 8827 Mash Derrick 1052 1:32:43 1:28:08 5.0
6 W Zephyrus of Mylor 147 Paul & Andrew Jenkins 1180 1:51:54 1:34:50 6.0
7 W Cleda Mur 1514 S Williams 1017 1:43:37 1:41:53 7.0

HD3 - W Fleet - 25/06/13 at 18:10

Start: PY White Sails, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Fooster 7362 Patrick Tatham 1046 0:58:08 0:55:35 1.0
2 W Deep Purple 6226 Ron Jones 1068 0:59:48 0:56:00 2.0
3 W Amneris 7974 David Layton 1077 1:00:43 0:56:23 3.0
4 W Cleda Mur 1514 S Williams 1017 1:01:35 1:00:33 4.0
5 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1158 1:11:04 1:01:22 5.0
6 W Zephyrus of Mylor 147 Paul & Andrew Jenkins 1180 1:16:18 1:04:40 6.0
7 W Puffin 8006 Roger Little 1079 1:09:54 1:04:47 7.0
8 W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1114 1:17:10 1:09:16 8.0
9 W Grilled Kipper 8827 Mash Derrick 1052 1:20:25 1:16:27 9.0

HD4 - W Fleet - 2/07/13 at 18:10

Start: PY White Sails, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Deep Purple 6226 Ron Jones 1068 1:15:36 1:10:47 1.0
2 W Amneris 7974 David Layton 1077 1:19:26 1:13:45 2.0
3 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1158 1:27:36 1:15:39 3.0
4 W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1114 1:26:45 1:17:52 4.0
5 W Incite 466 Martin Leech 904 1:11:48 1:19:25 5.0
6 W Zephyrus of Mylor 147 Paul & Andrew Jenkins 1180 1:34:49 1:20:21 6.0
7 W Grilled Kipper 8827 Mash Derrick 1052 1:32:52 1:28:17 7.0

HD6 - W Fleet - 16/07/13 at 18:10

Start: PY White Sails, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1114 1:05:29 0:58:47 1.0
2 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1158 1:11:03 1:01:21 2.0
3 W Red Gauntlet 426 AJ 1126 1:11:46 1:03:44 3.0
4 W Incite 466 Martin Leech 904 0:57:44 1:03:52 4.0
5 W Zephyrus of Mylor 147 Paul & Andrew Jenkins 1180 1:15:34 1:04:02 5.0
6 W Deep Purple 6226 Ron Jones 1068 1:08:36 1:04:14 6.0
7 W Cleda Mur 1514 S Williams 1017 1:07:44 1:06:36 7.0
8 W Puffin 8006 Roger Little 1079 1:14:16 1:08:50 8.0
9 W Fooster 7362 Patrick Tatham 1046 1:14:03 1:10:48 9.0
10 W Grilled Kipper 8827 Mash Derrick 1052 1:17:06 1:13:17 10.0

HD7 - W Fleet - 23/07/13 at 18:10

Start: PY White Sails, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1114 1:21:23 1:13:03 1.0
1 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1158 OOD   1.0
3 W Amneris 7974 David Layton 1077 1:21:53 1:16:02 2.0
4 W Cleda Mur 1514 S Williams 1017 1:18:41 1:17:22 3.0
5 W Zephyrus of Mylor 147 Paul & Andrew Jenkins 1180 1:31:46 1:17:46 4.0
6 W Red Gauntlet 426 AJ 1126 1:28:51 1:18:54 5.0
7 W Fooster 7362 Patrick Tatham 1046 1:23:02 1:19:23 6.0
8 W Puffin 8006 Roger Little 1079 1:27:14 1:20:51 7.0

HD8 - W Fleet - 30/07/13 at 18:10

Start: PY White Sails, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1114 0:50:16 0:45:07 1.0
2 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1158 0:52:44 0:45:32 2.0
3 W Amneris 7974 David Layton 1077 0:52:24 0:48:39 3.0
4 W Fooster 7362 Patrick Tatham 1046 0:51:41 0:49:25 4.0
5 W Red Gauntlet 426 AJ 1126 0:58:02 0:51:32 5.0
6 W Puffin 8006 Roger Little 1079 0:57:31 0:53:18 6.0
7 W Cleda Mur 1514 S Williams 1017 0:54:33 0:53:38 7.0
8 W Deep Purple 6226 Ron Jones 1068 0:57:58 0:54:17 8.0
9 W Grilled Kipper 8827 Mash Derrick 1052 1:05:21 1:02:07 9.0

HD9 - W Fleet - 6/08/13 at 18:10

Start: PY White Sails, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1114 1:36:08 1:26:18 1.0
2 W Amneris 7974 David Layton 1077 1:39:26 1:32:19 2.0
3 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1158 1:48:31 1:33:43 3.0
4 W Puffin 8006 Roger Little 1079 1:45:32 1:37:48 4.0
5 W Zephyrus of Mylor 147 Paul & Andrew Jenkins 1180 2:03:54 1:45:00 5.0
6 W Noon Hi 9630 Jack Penty 918 1:42:38 1:51:48 6.0
7 W Grilled Kipper 8827 Mash Derrick 1052 2:00:48 1:54:50 7.0

HD10 - W Fleet - 20/08/13 at 18:10

Start: PY White Sails, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1114 1:15:53 1:08:07 1.0
2 W Incite 466 Martin Leech 904 1:07:38 1:14:49 2.0
3 W Amneris 7974 David Layton 1077 1:22:11 1:16:18 3.0
4 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1158 1:31:01 1:18:36 4.0
5 W Fooster 7362 Patrick Tatham 1046 1:25:49 1:22:03 5.0
6 W Cleda Mur 1514 S Williams 1017 1:23:56 1:22:32 6.0
7 W Noon Hi 9630 Jack Penty 918 1:18:38 1:25:39 7.0
8 W Zephyrus of Mylor 147 Paul & Andrew Jenkins 1180 1:56:06 1:38:23 8.0
9 W Puffin 8006 Roger Little 1079 1:51:07 1:42:59 9.0
10 W Grilled Kipper 8827 Mash Derrick 1052 1:54:45 1:49:05 10.0

HD11 - W Fleet - 27/08/13 at 18:10

Start: PY White Sails, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1114 0:58:58 0:52:56 1.0
2 W Amneris 7974 David Layton 1077 0:59:39 0:55:23 2.0
3 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1158 1:04:15 0:55:29 3.0
4 W Fooster 7362 Patrick Tatham 1046 1:01:07 0:58:26 4.0
5 W Deep Purple 6226 Ron Jones 1068 1:03:07 0:59:06 5.0
6 W Cleda Mur 1514 S Williams 1017 1:01:25 1:00:23 6.0
7 W Zephyrus of Mylor 147 Paul & Andrew Jenkins 1180 1:11:28 1:00:34 7.0
8 W Puffin 8006 Roger Little 1079 1:06:15 1:01:24 8.0
9 W Grilled Kipper 8827 Mash Derrick 1052 1:11:15 1:07:44 9.0

HD12 - W Fleet - 3/09/13 at 18:10

Start: PY White Sails, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Deep Purple 6226 Ron Jones 1068 1:20:42 1:15:34 1.0
2 W Puffin 8006 Roger Little 1079 1:35:26 1:28:27 2.0
3 W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1114 1:43:53 1:33:15 3.0
4 W Amneris 7974 David Layton 1077 1:45:49 1:38:15 4.0
5 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1158 DNF   13.0
5 W Fooster 7362 Patrick Tatham 1046 DNF   13.0
5 W Zephyrus of Mylor 147 Paul & Andrew Jenkins 1180 DNF   13.0
5 W Cleda Mur 1514 S Williams 1017 DNF   13.0
5 W Grilled Kipper 8827 Mash Derrick 1052 DNF   13.0

HD13 - W Fleet - 10/09/13 at 18:10

Start: PY White Sails, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1114 0:39:00 0:35:01 1.0
2 W Deep Purple 6226 Ron Jones 1068 0:38:41 0:36:13 2.0
3 W Fooster 7362 Patrick Tatham 1046 0:39:03 0:37:20 3.0
4 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1158 0:43:59 0:37:59 4.0
5 W Puffin 8006 Roger Little 1079 0:42:02 0:38:57 5.0
6 W Incite 466 Martin Leech 904 0:39:14 0:43:24 6.0
7 W Red Gauntlet 426 AJ 1126 0:49:15 0:43:44 7.0
8 W Cleda Mur 1514 S Williams 1017 0:45:27 0:44:41 8.0
9 W Grilled Kipper 8827 Mash Derrick 1052 0:49:09 0:46:43 9.0

HD1 - E Fleet - 11/06/13 at 18:10

Start: PY<1000, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 E Charley Farley 2603 Gary Hughes 915 1:34:00 1:42:44 1.0
2 E Excelle 4462 John Fox & Toby Claridge 926 1:37:04 1:44:49 2.0
3 E Scorpion 5592 Geoff Davies 959 1:41:05 1:45:24 3.0
4 E Temeraire 5508 Martin Eddy 930 1:38:18 1:45:42 4.0
5 E Hawk 4735 Chris Bell 962 1:42:01 1:46:03 5.0
6 E Hero 3894 Chris Wilson 924 1:39:35 1:47:46 6.0
7 E Jitterbug 4269 John Hicks 935 1:41:04 1:48:06 7.0
8 E Atalanta 9567 Stuart Higgins 958 1:44:18 1:48:52 8.0
9 E Gunslinger 5562 Tony Cook 942 1:47:24 1:54:01 9.0

HD2 - E Fleet - 18/06/13 at 18:10

Start: PY<1000, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 E Jitterbug 4269 John Hicks 935 1:16:03 1:21:20 1.0
2 E Atalanta 9567 Stuart Higgins 958 1:18:57 1:22:25 2.0
3 E Excelle 4462 John Fox & Toby Claridge 926 1:17:01 1:23:10 3.0
4 E Temeraire 5508 Martin Eddy 930 1:17:23 1:23:12 4.0
5 E Hero 3894 Chris Wilson 924 1:17:49 1:24:13 5.0
6 E Charley Farley 2603 Gary Hughes 915 1:17:36 1:24:49 6.0
7 E Scorpion 5592 Geoff Davies 959 1:29:16 1:33:05 7.0
8 E Gunslinger 5562 Tony Cook 942 1:30:23 1:35:57 8.0
9 E Hawk 4735 Chris Bell 962 1:33:26 1:37:07 9.0

HD3 - E Fleet - 25/06/13 at 18:10

Start: PY<1000, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 E Excelle 4462 John Fox & Toby Claridge 926 1:06:11 1:11:28 1.0
1 E Scorpion 5592 Geoff Davies 959 OOD   1.0
3 E Charley Farley 2603 Gary Hughes 915 1:06:36 1:12:47 2.0
4 E Atalanta 9567 Stuart Higgins 958 1:10:55 1:14:02 3.0
5 E Jitterbug 4269 John Hicks 935 1:09:17 1:14:06 4.0
6 E Hawk 4735 Chris Bell 965 1:12:14 1:14:51 5.0
7 E Hero 3894 Chris Wilson 924 1:12:09 1:18:05 6.0
8 E Gunslinger 5562 Tony Cook 942 1:17:01 1:21:46 7.0

HD4 - E Fleet - 2/07/13 at 18:10

Start: PY<1000, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 E Charley Farley 2603 Gary Hughes 915 1:20:41 1:28:11 1.0
2 E Excelle 4462 John Fox & Toby Claridge 926 1:22:01 1:28:34 2.0
3 E Hawk 4735 Chris Bell 965 1:27:25 1:30:35 3.0
4 E Atalanta 9567 Stuart Higgins 958 1:28:08 1:32:00 4.0
5 E Temeraire 5508 Martin Eddy 930 1:25:57 1:32:25 5.0
6 E Scorpion 5592 Geoff Davies 959 1:30:28 1:34:20 6.0
7 E Gunslinger 5562 Tony Cook 942 1:32:23 1:38:04 7.0

HD6 - E Fleet - 16/07/13 at 18:10

Start: PY<1000, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 E Charley Farley 2603 Gary Hughes 915 1:15:19 1:22:19 1.0
2 E Hawk 4735 Chris Bell 965 1:19:39 1:22:32 2.0
3 E Scorpion 5592 Geoff Davies 959 1:19:53 1:23:18 3.0
4 E Temeraire 5508 Martin Eddy 930 1:17:43 1:23:34 4.0
5 E Excelle 4462 John Fox & Toby Claridge 926 1:18:22 1:24:38 5.0
6 E Jitterbug 4269 John Hicks 935 1:20:06 1:25:40 6.0
7 E Gunslinger 5562 Tony Cook 942 1:25:02 1:30:16 7.0
8 E Hero 3894 Chris Wilson 924 RET   10.0

HD7 - E Fleet - 23/07/13 at 18:10

Start: PY<1000, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 E Charley Farley 2603 Gary Hughes 915 1:15:48 1:22:50 1.0
2 E Excelle 4462 John Fox & Toby Claridge 926 1:17:48 1:24:01 2.0
3 E Hawk 4735 Chris Bell 965 1:22:24 1:25:23 3.0
4 E Hero 3894 Chris Wilson 924 1:20:02 1:26:37 4.0
5 E Jitterbug 4269 John Hicks 935 1:21:40 1:27:21 5.0
6 E Temeraire 5508 Martin Eddy 930 1:21:51 1:28:01 6.0

HD8 - E Fleet - 30/07/13 at 18:10

Start: PY<1000, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 E Temeraire 5508 Martin Eddy 930 0:46:35 0:50:05 1.0
2 E Charley Farley 2603 Gary Hughes 915 0:46:02 0:50:19 2.0
3 E Excelle 4462 John Fox & Toby Claridge 926 0:46:38 0:50:22 3.0
4 E Jitterbug 4269 John Hicks 935 0:48:12 0:51:33 4.0
5 E Atalanta 9567 Stuart Higgins 958 0:49:32 0:51:42 5.0
6 E Hawk 4735 Chris Bell 965 0:49:54 0:51:43 6.0
7 E Hero 3894 Chris Wilson 924 0:49:17 0:53:20 7.0

HD9 - E Fleet - 6/08/13 at 18:10

Start: PY<1000, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 E Temeraire 5508 Martin Eddy 930 2:06:27 2:15:58 1.0
2 E Scorpion 5592 Geoff Davies 959 2:11:27 2:17:04 2.0
3 E Jitterbug 4269 John Hicks 935 2:10:28 2:19:32 3.0
4 E Atalanta 9567 Stuart Higgins 958 2:14:37 2:20:31 4.0
5 E Hero 3894 Chris Wilson 924 2:17:34 2:28:53 5.0
6 E Charley Farley 2603 Gary Hughes 915 DNF   10.0
6 E Hawk 4735 Chris Bell 965 DNF   10.0

HD10 - E Fleet - 20/08/13 at 18:10

Start: PY<1000, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 E Excelle 4462 John Fox & Toby Claridge 926 1:33:27 1:40:55 1.0
2 E Charley Farley 2603 Gary Hughes 915 1:36:47 1:45:46 2.0
3 E Atalanta 9567 Stuart Higgins 958 1:45:20 1:49:57 3.0
4 E Temeraire 5508 Martin Eddy 930 1:44:57 1:52:51 4.0
5 E Jitterbug 4269 John Hicks 935 1:46:05 1:53:27 5.0
6 E Scorpion 5592 Geoff Davies 959 1:53:26 1:58:17 6.0
7 E Hawk 4735 Chris Bell 965 1:55:27 1:59:38 7.0
8 E Gunslinger 5562 Tony Cook 942 DNF   10.0

HD11 - E Fleet - 27/08/13 at 18:10

Start: PY<1000, Finishes: Finish time, Time: 18:25:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 E Temeraire 5508 Martin Eddy 930 0:58:08 1:02:31 1.0
2 E Scorpion 5592 Geoff Davies 959 1:00:12 1:02:46 2.0
3 E Hero 3894 Chris Wilson 924 0:58:08 1:02:55 3.0
4 E Excelle 4462 John Fox & Toby Claridge 926 0:59:22 1:04:07 4.0
5 E Atalanta 9567 Stuart Higgins 958 1:02:41 1:05:26 5.0
6 E Jitterbug 4269 John Hicks 935 1:02:48 1:07:10 6.0
7 E Hawk 4735 Chris Bell 965 1:05:02 1:07:24 7.0
8 E Charley Farley 2603 Gary Hughes 915 DNF   10.0
8 E Gunslinger 5562 Tony Cook 942 DNF   10.0

HD12 - E Fleet - 3/09/13 at 18:10

Start: PY<1000, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 E Temeraire 5508 Martin Eddy 930 1:04:07 1:08:57 1.0
2 E Scorpion 5592 Geoff Davies 959 1:10:55 1:13:57 2.0
3 E Excelle 4462 John Fox & Toby Claridge 926 1:12:01 1:17:46 3.0
4 E Jitterbug 4269 John Hicks 935 1:13:30 1:18:37 4.0
5 E Atalanta 9567 Stuart Higgins 958 1:17:07 1:20:30 5.0
6 E Hero 3894 Chris Wilson 924 1:25:31 1:32:33 6.0
7 E Hawk 4735 Chris Bell 965 1:32:13 1:35:34 7.0
8 E Gunslinger 5562 Tony Cook 942 1:44:20 1:50:45 8.0

HD13 - E Fleet - 10/09/13 at 18:10

Start: PY<1000, Finishes: Finish time, Time: 18:30:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 E Scorpion 5592 Geoff Davies 959 0:51:53 0:54:06 1.0
2 E Hawk 4735 Chris Bell 965 0:53:57 0:55:54 2.0
3 E Excelle 4462 John Fox & Toby Claridge 926 0:52:30 0:56:42 3.0
4 E Temeraire 5508 Martin Eddy 930 DNF   10.0
4 E Atalanta 9567 Stuart Higgins 958 RET   10.0
4 E Gunslinger 5562 Tony Cook 942 DNF   10.0

HD1 - G Fleet - 11/06/13 at 18:10

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 G Morwennel 26 Nigel Glanville .90 0:43:28 0:39:07 1.0
2 G Magpie of Mylor T2001 Robin Roebuck 0.83 0:50:31 0:41:56 2.0
3 G Dragonfly Z8 Mike Maguire 0.95 0:49:27 0:46:59 3.0
4 G Clementine 49 Alan Perham & Victor Franks .87 0:54:51 0:47:43 4.0
5 G Ruby 27 Andrew Martin 0.91 DNF   9.0

HD2 - G Fleet - 18/06/13 at 18:10

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 G Morwennel 26 Nigel Glanville .90 1:15:02 1:07:32 1.0
2 G Katy 67 Sue Grigg 0.86 1:35:07 1:21:48 2.0
3 G Magpie of Mylor T2001 Robin Roebuck 0.83 1:40:42 1:23:35 3.0

HD3 - G Fleet - 25/06/13 at 18:10

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 G Morwennel 26 Nigel Glanville .90 0:50:41 0:45:37 1.0
2 G Clementine 49 Alan Perham & Victor Franks .87 0:57:22 0:49:55 2.0
3 G Sarah Martin 54 Scott Winans 0.85 0:59:25 0:50:30 3.0
4 G Katy 67 Sue Grigg 0.86 1:01:32 0:52:55 4.0
5 G Magpie of Mylor T2001 Robin Roebuck 0.83 1:05:01 0:53:58 5.0

HD4 - G Fleet - 2/07/13 at 18:10

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 G Magpie of Mylor T2001 Robin Roebuck 0.83 1:18:10 1:04:53 1.0
1 G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.85 OOD   1.0

HD6 - G Fleet - 16/07/13 at 18:10

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 G Morwennel 26 Nigel Glanville .90 1:00:58 0:54:52 1.0
2 G Magpie of Mylor T2001 Robin Roebuck 0.83 1:06:19 0:55:03 2.0
3 G Clementine 49 Alan Perham & Victor Franks .87 1:03:50 0:55:32 3.0
4 G Katy 67 Sue Grigg 0.86 1:05:25 0:56:16 4.0
5 G Dragonfly Z8 Mike Maguire 0.95 0:59:56 0:56:56 5.0
6 G Sarah Martin 54 Scott Winans 0.85 1:10:30 0:59:56 6.0

HD7 - G Fleet - 23/07/13 at 18:10

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 G Magpie of Mylor T2001 Robin Roebuck 0.83 1:14:50 1:02:07 1.0
2 G Morwennel 26 Nigel Glanville .90 1:10:30 1:03:27 2.0
3 G Katy 67 Sue Grigg 0.86 1:15:21 1:04:48 3.0
4 G Sarah Martin 54 Scott Winans 0.85 1:17:01 1:05:28 4.0
5 G Dragonfly Z8 Mike Maguire 0.95 1:12:22 1:08:45 5.0

HD8 - G Fleet - 30/07/13 at 18:10

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 G Dragonfly Z8 Mike Maguire 0.95 0:37:20 0:35:28 1.0
2 G Clementine 49 Alan Perham & Victor Franks .87 0:40:53 0:35:34 2.0
3 G Morwennel 26 Nigel Glanville .90 0:39:45 0:35:47 3.0
4 G Magpie of Mylor T2001 Robin Roebuck 0.83 0:43:25 0:36:02 4.0
5 G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.85 0:45:30 0:38:41 5.0
6 G Katy 67 Sue Grigg 0.86 0:46:03 0:39:36 6.0

HD9 - G Fleet - 6/08/13 at 18:10

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 G Dragonfly Z8 Mike Maguire 0.95 1:38:30 1:33:35 1.0
2 G Katy 67 Sue Grigg 0.86 1:50:08 1:34:43 2.0
3 G Clementine 49 Alan Perham & Victor Franks .87 1:49:01 1:34:51 3.0
4 G Magpie of Mylor T2001 Robin Roebuck 0.83 DNF   9.0
4 G Morwennel 26 Nigel Glanville .90 DNF   9.0

HD10 - G Fleet - 20/08/13 at 18:10

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 G Clementine 49 Alan Perham & Victor Franks .87 1:07:01 0:58:18 1.0
2 G Magpie of Mylor T2001 Robin Roebuck 0.83 1:10:20 0:58:23 2.0
3 G Dragonfly Z8 Mike Maguire 0.95 1:04:02 1:00:50 3.0
4 G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.85 1:12:06 1:01:17 4.0
5 G Morwennel 26 Nigel Glanville .90 1:10:01 1:03:01 5.0
6 G Katy 67 Sue Grigg 0.86 1:13:58 1:03:37 6.0

HD11 - G Fleet - 27/08/13 at 18:10

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 G Dragonfly Z8 Mike Maguire 0.95 0:46:47 0:44:27 1.0
2 G Magpie of Mylor T2001 Robin Roebuck 0.83 0:54:33 0:45:17 2.0

HD12 - G Fleet - 3/09/13 at 18:10

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 G Clementine 49 Alan Perham & Victor Franks .87 1:06:22 0:57:44 1.0
2 G Magpie of Mylor T2001 Robin Roebuck 0.83 1:10:04 0:58:09 2.0
3 G Morwennel 26 Nigel Glanville .90 1:06:20 0:59:42 3.0
4 G Katy 67 Sue Grigg 0.86 1:11:42 1:01:40 4.0
5 G Dragonfly Z8 Mike Maguire 0.95 1:07:35 1:04:12 5.0
6 G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.85 1:16:46 1:05:15 6.0

HD13 - G Fleet - 10/09/13 at 18:10

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points

HD1 - U Fleet - 11/06/13 at 18:10

Start: PY>1000, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 U Gap Year 705 Len, Teresa & Annie Trenoweth 1053 0:56:43 0:53:52 1.0
2 U Mary Boon 1202 John Cruise 1136 1:01:53 0:54:28 2.0
3 U Popincoota 7170 Alan Grose & Jane Goddard 1012 0:59:03 0:58:21 3.0
4 U Hecate 536 Mike Swingler 1017 1:01:35 1:00:33 4.0
5 U Levity 3161 Guy English 1069 1:05:31 1:01:17 5.0

HD2 - U Fleet - 18/06/13 at 18:10

Start: PY>1000, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 U Gap Year 705 Len, Teresa & Annie Trenoweth 1053 1:11:12 1:07:37 1.0
2 U Popincoota 7170 Alan Grose & Jane Goddard 1012 1:08:54 1:08:05 2.0
3 U Moonlighter 5 P Collins 1067 1:17:09 1:12:18 3.0
4 U Mary Boon 1202 John Cruise 1136 1:23:21 1:13:22 4.0
5 U Aurora 719 Dave & Mandy Owens 1053 1:19:28 1:15:28 5.0
6 U Hecate 536 Mike Swingler 1017 1:18:18 1:16:59 6.0
7 U Moonshine 5780 Kevin MacLean 1039 1:21:42 1:18:38 7.0
8 U Levity 3161 Guy English 1069 1:26:36 1:21:01 8.0

HD3 - U Fleet - 25/06/13 at 18:10

Start: PY>1000, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 U Gap Year 705 Len, Teresa & Annie Trenoweth 1053 0:58:10 0:55:14 1.0
2 U Aurora 719 Dave & Mandy Owens 1053 0:58:19 0:55:23 2.0
3 U Mary Boon 1202 John Cruise 1136 1:03:22 0:55:47 3.0
4 U Popincoota 7170 Alan Grose & Jane Goddard 1012 0:57:09 0:56:28 4.0
5 U Moonshine 5780 Kevin MacLean 1039 1:00:56 0:58:39 5.0
6 U Hecate 536 Mike Swingler 1017 1:01:18 1:00:17 6.0
7 U Levity 3161 Guy English 1069 1:17:45 1:12:44 7.0

HD4 - U Fleet - 2/07/13 at 18:10

Start: PY>1000, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 U Gap Year 705 Len, Teresa & Annie Trenoweth 1053 1:14:58 1:11:12 1.0
2 U Wilkie 7268 Bob Chapple 1031 1:15:29 1:13:13 2.0
3 U Aurora 719 Dave & Mandy Owens 1053 1:17:50 1:13:55 3.0
4 U Popincoota 7170 Alan Grose & Jane Goddard 1012 1:15:15 1:14:21 4.0
5 U Moonlighter 5 P Collins 1067 1:19:46 1:14:45 5.0
6 U Mary Boon 1202 John Cruise 1136 1:25:26 1:15:12 6.0
7 U Hecate 536 Mike Swingler 1017 1:22:37 1:21:14 7.0

HD6 - U Fleet - 16/07/13 at 18:10

Start: PY>1000, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 U Gap Year 705 Len, Teresa & Annie Trenoweth 1053 1:01:50 0:58:43 1.0
2 U Mary Boon 1202 John Cruise 1136 1:08:08 0:59:59 2.0
3 U Wilkie 7268 Bob Chapple 1031 1:02:35 1:00:42 3.0
4 U Aurora 719 Dave & Mandy Owens 1053 1:04:25 1:01:10 4.0
5 U Popincoota 7170 Alan Grose & Jane Goddard 1012 1:05:34 1:04:47 5.0
6 U Moonshine 5780 Kevin MacLean 1039 1:08:55 1:06:20 6.0
7 U Hecate 536 Mike Swingler 1017 1:10:03 1:08:53 7.0

HD7 - U Fleet - 23/07/13 at 18:10

Start: PY>1000, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 U Gap Year 705 Len, Teresa & Annie Trenoweth 1053 1:14:47 1:11:01 1.0
2 U Mary Boon 1202 John Cruise 1136 1:23:26 1:13:27 2.0
3 U Popincoota 7170 Alan Grose & Jane Goddard 1012 1:16:11 1:15:17 3.0
4 U Wilkie 7268 Bob Chapple 1031 1:18:54 1:16:32 4.0
5 U Moonlighter 5 P Collins 1067 1:21:47 1:16:39 5.0
6 U Aurora 719 Dave & Mandy Owens 1053 1:21:00 1:16:55 6.0
7 U Moonshine 5780 Kevin MacLean 1039 1:23:20 1:20:12 7.0

HD8 - U Fleet - 30/07/13 at 18:10

Start: PY>1000, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 U Wilkie 7268 Bob Chapple 1031 0:46:52 0:45:27 1.0
2 U Gap Year 705 Len, Teresa & Annie Trenoweth 1053 0:48:27 0:46:01 2.0
3 U Moonlighter 5 P Collins 1067 0:49:52 0:46:44 3.0
4 U Hecate 536 Mike Swingler 1017 0:47:50 0:47:02 4.0
5 U Aurora 719 Dave & Mandy Owens 1053 0:50:35 0:48:02 5.0
6 U Popincoota 7170 Alan Grose & Jane Goddard 1012 0:48:41 0:48:06 6.0
7 U Mary Boon 1202 John Cruise 1136 0:54:50 0:48:16 7.0
8 U Moonshine 5780 Kevin MacLean 1039 0:51:27 0:49:31 8.0

HD9 - U Fleet - 6/08/13 at 18:10

Start: PY>1000, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 U Mary Boon 1202 John Cruise 1136 1:40:58 1:28:53 1.0
2 U Wilkie 7268 Bob Chapple 1031 1:32:47 1:30:00 2.0
3 U Moonlighter 5 P Collins 1067 1:36:53 1:30:48 3.0
4 U Popincoota 7170 Alan Grose & Jane Goddard 1012 1:34:46 1:33:39 4.0
5 U Gap Year 705 Len, Teresa & Annie Trenoweth 1053 1:39:26 1:34:26 5.0
6 U Hecate 536 Mike Swingler 1017 1:37:32 1:35:54 6.0
7 U Moonshine 5780 Kevin MacLean 1039 1:48:11 1:44:07 7.0
8 U Red Gauntlet 426 AJ Cookson 1079 2:14:30 2:04:39 8.0

HD10 - U Fleet - 20/08/13 at 18:10

Start: PY>1000, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 U Wilkie 7268 Bob Chapple 1031 1:12:45 1:10:34 1.0
1 U Hecate 536 Mike Swingler 1017 OOD   1.0
3 U Mary Boon 1202 John Cruise 1136 1:28:06 1:17:33 2.0
4 U Popincoota 7170 Alan Grose & Jane Goddard 1012 1:20:50 1:19:52 3.0
5 U Moonshine 5780 Kevin MacLean 1039 1:29:24 1:26:03 4.0
6 U Red Gauntlet 426 AJ Cookson 1079 1:38:36 1:31:23 5.0

HD11 - U Fleet - 27/08/13 at 18:10

Start: PY>1000, Finishes: Finish time, Time: 18:35:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 U Gap Year 705 Len, Teresa & Annie Trenoweth 1053 0:57:30 0:54:36 1.0
1 U Wilkie 7268 Bob Chapple 1031 OOD   1.0
3 U Mary Boon 1202 John Cruise 1136 1:04:32 0:56:48 2.0
4 U Aurora 719 Dave & Mandy Owens 1053 0:59:51 0:56:50 3.0
5 U Popincoota 7170 Alan Grose & Jane Goddard 1012 0:58:08 0:57:27 4.0
6 U Moonlighter 5 P Collins 1067 1:04:16 1:00:14 5.0
7 U Hecate 536 Mike Swingler 1017 1:01:52 1:00:50 6.0
8 U Red Gauntlet 426 AJ Cookson 1079 1:08:47 1:03:45 7.0

HD12 - U Fleet - 3/09/13 at 18:10

Start: PY>1000, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 U Popincoota 7170 Alan Grose & Jane Goddard 1012 1:17:29 1:16:34 1.0
2 U Mary Boon 1202 John Cruise 1136 1:28:42 1:18:05 2.0
3 U Wilkie 7268 Bob Chapple 1031 1:21:42 1:19:15 3.0
4 U Red Gauntlet 426 AJ Cookson 1079 DNF   11.0

HD13 - U Fleet - 10/09/13 at 18:10

Start: PY>1000, Finishes: Finish time, Time: 18:40:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 U Mary Boon 1202 John Cruise 1136 0:37:48 0:33:16 1.0
2 U Aurora 719 Dave & Mandy Owens 1053 0:35:03 0:33:17 2.0
3 U Moonlighter 5 P Collins 1067 0:36:05 0:33:49 3.0
4 U Gap Year 705 Len, Teresa & Annie Trenoweth 1053 0:35:50 0:34:02 4.0
5 U Wilkie 7268 Bob Chapple 1031 0:36:42 0:35:36 5.0
6 U Moonshine 5780 Kevin MacLean 1039 0:37:25 0:36:01 6.0
7 U Popincoota 7170 Alan Grose & Jane Goddard 1012 0:36:58 0:36:32 7.0
8 U Levity 3161 Guy English 1069 0:46:35 0:43:35 8.0

HD1 - Q Fleet - 11/06/13 at 18:10

Start: IRC, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Q Encore 1663 David Cunliffe 0.923 1:32:55 1:25:46 1.0
2 Q Tresillian 5291 John Beavis 0.908 1:34:58 1:26:14 2.0
3 Q Minx 6902 Charlie Choak 0.941 1:40:33 1:34:37 3.0

HD2 - Q Fleet - 18/06/13 at 18:10

Start: IRC, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Q Macavity 7528 John Murrell 0.922 1:23:47 1:17:15 1.0
1 Q Tresillian 5291 John Beavis 0.908 OOD   1.0
3 Q Demolition 8444 Mel Sharp 0.921 1:25:02 1:18:19 2.0
4 Q Minx 6902 Charlie Choak 0.941 1:32:13 1:26:47 3.0

HD3 - Q Fleet - 25/06/13 at 18:10

Start: IRC, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Q Macavity 7528 John Murrell 0.922 1:02:00 0:57:10 1.0
2 Q Encore 1663 David Cunliffe 0.923 1:02:39 0:57:50 2.0
3 Q Demolition 8444 Mel Sharp 0.921 1:04:43 0:59:36 3.0
4 Q Tresillian 5291 John Beavis 0.908 1:07:55 1:01:40 4.0
5 Q Minx 6902 Charlie Choak 0.941 1:13:14 1:08:55 5.0

HD4 - Q Fleet - 2/07/13 at 18:10

Start: IRC, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Q Encore 1663 David Cunliffe 0.923 1:46:48 1:38:35 1.0
2 Q Macavity 7528 John Murrell 0.922 1:47:29 1:39:06 2.0
3 Q Tresillian 5291 John Beavis 0.908 1:52:40 1:42:18 3.0
4 Q Minx 6902 Charlie Choak 0.941 1:56:06 1:49:15 4.0
5 Q Xtreme 9690 Steven Hills 0.980 OCS   7.0

HD6 - Q Fleet - 16/07/13 at 18:10

Start: IRC, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Q Demolition 8444 Mel Sharp 0.921 1:32:17 1:25:00 1.0
2 Q Encore 1663 David Cunliffe 0.923 1:32:19 1:25:12 2.0
3 Q Macavity 7528 John Murrell 0.922 1:33:15 1:25:59 3.0
4 Q Tresillian 5291 John Beavis 0.908 1:36:04 1:27:14 4.0
5 Q Xtreme 9690 Steven Hills 0.980 1:30:36 1:28:47 5.0
6 Q Minx 6902 Charlie Choak 0.941 1:37:52 1:32:06 6.0

HD7 - Q Fleet - 23/07/13 at 18:10

Start: IRC, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Q Encore 1663 David Cunliffe 0.923 1:33:33 1:26:21 1.0
2 Q Tresillian 5291 John Beavis 0.908 1:36:53 1:27:58 2.0
3 Q Macavity 7528 John Murrell 0.922 1:38:45 1:31:03 3.0
4 Q Minx 6902 Charlie Choak 0.941 1:39:02 1:33:11 4.0

HD8 - Q Fleet - 30/07/13 at 18:10

Start: IRC, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Q Demolition 8444 Mel Sharp 0.921 0:57:21 0:52:49 1.0
2 Q Encore 1663 David Cunliffe 0.923 0:57:45 0:53:18 2.0
3 Q Tresillian 5291 John Beavis 0.908 0:58:51 0:53:26 3.0
4 Q Macavity 7528 John Murrell 0.922 0:59:20 0:54:42 4.0
5 Q Minx 6902 Charlie Choak 0.941 1:02:53 0:59:10 5.0

HD9 - Q Fleet - 6/08/13 at 18:10

Start: IRC, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Q Macavity 7528 John Murrell 0.922 1:17:51 1:11:47 1.0
2 Q Encore 1663 David Cunliffe 0.923 1:18:07 1:12:06 2.0
3 Q Tresillian 5291 John Beavis 0.908 1:21:50 1:14:18 3.0
4 Q Minx 6902 Charlie Choak 0.941 1:22:21 1:17:29 4.0

HD10 - Q Fleet - 20/08/13 at 18:10

Start: IRC, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Q Macavity 7528 John Murrell 0.922 2:05:30 1:55:43 1.0
2 Q Encore 1663 David Cunliffe 0.923 2:14:40 2:04:18 2.0
3 Q Tresillian 5291 John Beavis 0.908 2:20:06 2:07:13 3.0

HD11 - Q Fleet - 27/08/13 at 18:10

Start: IRC, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Q Encore 1663 David Cunliffe 0.923 1:08:07 1:02:52 1.0
2 Q Macavity 7528 John Murrell 0.922 1:10:22 1:04:53 2.0
3 Q Tresillian 5291 John Beavis 0.908 1:14:32 1:07:41 3.0
4 Q Minx 6902 Charlie Choak 0.941 1:14:54 1:10:29 4.0

HD12 - Q Fleet - 3/09/13 at 18:10

Start: IRC, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Q Encore 1663 David Cunliffe 0.923 OOD   1.0
1 Q Macavity 7528 John Murrell 0.922 1:00:25 0:55:42 1.0
3 Q Minx 6902 Charlie Choak 0.941 1:12:01 1:07:46 2.0
4 Q Tresillian 5291 John Beavis 0.908 1:23:18 1:15:38 3.0

HD13 - Q Fleet - 10/09/13 at 18:10

Start: IRC, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Q Encore 1663 David Cunliffe 0.923 0:44:35 0:41:09 1.0
2 Q Tresillian 5291 John Beavis 0.908 0:47:20 0:42:59 2.0
3 Q Macavity 7528 John Murrell 0.922 0:46:41 0:43:03 3.0
4 Q Minx 6902 Charlie Choak 0.941 0:48:07 0:45:17 4.0

HD1 - M Fleet - 11/06/13 at 18:10

Start: Multi Hulls, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points

HD2 - M Fleet - 18/06/13 at 18:10

Start: Multi Hulls, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points

HD3 - M Fleet - 25/06/13 at 18:10

Start: Multi Hulls, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 M Flying Circus 3 David Healey 1.458 1 1.0
2 M Cornish Meadow 467 Steve Hutt 1.458 2 2.0

HD4 - M Fleet - 2/07/13 at 18:10

Start: Multi Hulls, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points

HD6 - M Fleet - 16/07/13 at 18:10

Start: Multi Hulls, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 M Firefly 4 Colin Gladwell 1.458 1 1.0
2 M Cornish Meadow 467 Steve Hutt 1.458 2 2.0

HD7 - M Fleet - 23/07/13 at 18:10

Start: Multi Hulls, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 M Crackerjack 6 Mike Webb 1.458 1 1.0
2 M Firefly 4 Colin Gladwell 1.458 2 2.0
3 M Cornish Meadow 467 Steve Hutt 1.458 3 3.0

HD8 - M Fleet - 30/07/13 at 18:10

Start: Multi Hulls, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 M Crackerjack 6 Mike Webb 1.458 1 1.0
2 M Firefly 4 Colin Gladwell 1.458 2 2.0
3 M unknown 20 unknown 1.458 RET 7.0

HD9 - M Fleet - 6/08/13 at 18:10

Start: Multi Hulls, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points

HD10 - M Fleet - 20/08/13 at 18:10

Start: Multi Hulls, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 M Cornish Meadow 467 Steve Hutt 1.458 DNF 7.0

HD11 - M Fleet - 27/08/13 at 18:10

Start: Multi Hulls, Finishes: Place, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Place Points
1 M Firefly 4 Colin Gladwell 1.458 1 1.0
2 M Crackerjack 6 Mike Webb 1.458 DNS 7.0

HD12 - M Fleet - 3/09/13 at 18:10

Start: Multi Hulls, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 M Firefly 4 Colin Gladwell 1.458 0:46:46 1:08:11 1.0
2 M Fiery 7m Rupert Kidd   DNE   7.0

HD13 - M Fleet - 10/09/13 at 18:10

Start: Multi Hulls, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00
Rank Fleet Boat Name Sail No HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 M Firefly 4 Colin Gladwell 1.458 0:43:22 1:03:14 1.0
2 M unknown 20 unknown 1.458 0:58:11 1:24:50 2.0
3 M Flying Circus 3 David Healey 1.458 DNF   7.0



Sailwave Scoring Software 2.12.3
www.sailwave.com