event burgee venue burgee

Marine Bar Autumn Series

Flushing Sailing Club

B Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF R1
31/08
R3
14/09
R5
28/09
Total Nett
1st B Rebecca 24 P Slater 1.1 2.0 (14.0 DNC) 1.0 17.0 3.0
2nd B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.075 1.0 3.0 (4.0) 8.0 4.0
3rd B Rita 18 J Peters 1.085 3.0 2.0 (5.0) 10.0 5.0
4th B Mabel 42 B Chenoweth 1.03 5.0 1.0 (6.0) 12.0 6.0
5th B Demelza 23 John Andrew 1.07 7.0 (14.0 DNC) 2.0 23.0 9.0
6th B Grace 54 D Tregaskas 1.075 4.0 5.0 (7.0) 16.0 9.0
7th B Florence 31 St Mawes Syndicate 1.055 6.0 4.0 (14.0 DNC) 24.0 10.0
8th B Winnie 10 Arthur Williams 1.05 (14.0 DNF) 14.0 DNC 3.0 31.0 17.0
9th B Evelyn 15 Roseland Syndicate 1.045 8.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 36.0 22.0
10th B Victory 7 Muirhead/Carne 1.07 (14.0 DNF) 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 28.0
10th B Helen Mary 11 K Andrews 1.05 (14.0 DNF) 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 28.0
10th B Agnes 33 B Sellers 1.045 (14.0 DNF) 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 28.0
10th B Cousin Jack 14 P Searle 1.025 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 28.0

C Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF R1
31/08
R3
14/09
Total Nett
1st C Lottie 28 P Ferris 1.018 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd C Leila 21 Adam Bird 1 2.0 4.0 6.0 6.0
3rd C Deliverance 52 Mike Stratton 1 3.0 3.0 6.0 6.0
4th C Zilpha 43 S Berryman 1 5.0 DNC 2.0 7.0 7.0

W Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY R1
31/08
R2
07/09
R3
14/09
R5
28/09
Total Nett
1st W Gap Year 705 Lenny Trenoweth 1095 (1.0 OOD) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd W Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1095 1.0 (2.0) 2.0 2.0 7.0 5.0
3rd W Deep Purple 6226 Ron Jones 1068 3.0 3.0 (11.0 DNC) 3.0 20.0 9.0
4th W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1151 2.0 5.0 3.0 (11.0 DNC) 21.0 10.0
5th W Amneris 7974 Mike Robson 1077 4.0 6.0 (11.0 DNC) 1.0 OOD 22.0 11.0
6th W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1126 7.0 1.0 OOD (11.0 DNC) 11.0 DNC 30.0 19.0
7th W Wilkie 7268 Bob Chapple 1072 (11.0 DNC) 4.0 4.0 11.0 DNC 30.0 19.0
8th W Incite 466 Martin Leach 906 5.0 (11.0 DNC) 5.0 11.0 DNC 32.0 21.0
9th W Popincoota 7170 lan Grose 1052 6.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 39.0 28.0
10th W Elida 8376 Dave & Tam Ryeng 1079 (11.0 DNF) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 44.0 33.0

E Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY R1
31/08
R3
14/09
Total Nett
1st E Gunslinger 5562 Tony Cook 929 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd E Atalanta 9567 Stuart Higgins 958 3.0 DNC 1.0 4.0 4.0

G Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF R2
07/09
R3
14/09
Total Nett
1st G Katy 67 Sue Grigg 0.86 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd G Morwennel 26 Nigel Glanville 0.90 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd G Clementine 49 Alan Perham 0.87 2.0 4.0 6.0 6.0
4th G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.85 6.0 DNC 3.0 9.0 9.0
5th G Dragon Fly 8 Mike Maguire 0.95 6.0 DNC 5.0 11.0 11.0

R1 - B Fleet - 31/08 at 14:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:45
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.075 1:28:38 1:35:17 1.0
2 B Rebecca 24 P Slater 1.1 1:27:10 1:35:53 2.0
3 B Rita 18 J Peters 1.085 1:29:54 1:37:32 3.0
4 B Grace 54 D Tregaskas 1.075 1:31:26 1:38:17 4.0
5 B Mabel 42 B Chenoweth 1.03 1:35:39 1:38:31 5.0
6 B Florence 31 St Mawes Syndicate 1.055 1:33:26 1:38:34 6.0
7 B Demelza 23 John Andrew 1.07 1:32:44 1:39:13 7.0
8 B Evelyn 15 Roseland Syndicate 1.045 1:36:04 1:40:23 8.0
9 B Winnie 10 Arthur Williams 1.05 DNF   14.0
9 B Victory 7 Muirhead/Carne 1.07 DNF   14.0
9 B Helen Mary 11 K Andrews 1.05 DNF   14.0
9 B Agnes 33 B Sellers 1.045 DNF   14.0

R2 - B Fleet - 07/09 at 14:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:45
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF Place Points

R3 - B Fleet - 14/09 at 14:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:45
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 B Mabel 42 B Chenoweth 1.03 1:56:23 1:59:52 1.0
2 B Rita 18 J Peters 1.085 1:51:37 2:01:06 2.0
3 B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.075 1:52:41 2:01:08 3.0
4 B Florence 31 St Mawes Syndicate 1.055 1:55:00 2:01:20 4.0
5 B Grace 54 D Tregaskas 1.075 1:53:07 2:01:36 5.0

R5 - B Fleet - 28/09 at 14:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:44:17
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 B Rebecca 24 P Slater 1.1 1:38:21 1:48:11 1.0
2 B Demelza 23 John Andrew 1.07 1:43:14 1:50:28 2.0
3 B Winnie 10 Arthur Williams 1.05 1:46:36 1:51:56 3.0
4 B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.075 1:44:54 1:52:46 4.0
5 B Rita 18 J Peters 1.085 1:45:07 1:54:03 5.0
6 B Mabel 42 B Chenoweth 1.03 1:51:26 1:54:47 6.0
7 B Grace 54 D Tregaskas 1.075 1:46:50 1:54:51 7.0

R1 - C Fleet - 31/08 at 14:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:25
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 C Lottie 28 P Ferris 1.018 1:20:22 1:21:49 1.0
2 C Leila 21 Adam Bird 1 1:23:08 1:23:08 2.0
3 C Deliverance 52 Mike Stratton 1 1:24:07 1:24:07 3.0

R2 - C Fleet - 07/09 at 14:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:25
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF Place Points

R3 - C Fleet - 14/09 at 14:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:25
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 C Lottie 28 P Ferris 1.018 1:41:57 1:43:47 1.0
2 C Zilpha 43 S Berryman 1 1:43:55 1:43:55 2.0
3 C Deliverance 52 Mike Stratton 1 1:44:26 1:44:26 3.0
4 C Leila 21 Adam Bird 1 1:45:05 1:45:05 4.0

R5 - C Fleet - 28/09 at 14:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:25
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF Place Points

R1 - W Fleet - 31/08 at 14:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Gap Year 705 Lenny Trenoweth 1095 OOD   1.0
1 W Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1095 1:55:46 1:45:43 1.0
3 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1151 2:08:15 1:51:25 2.0
4 W Deep Purple 6226 Ron Jones 1068 2:05:07 1:57:09 3.0
5 W Amneris 7974 Mike Robson 1077 2:06:54 1:57:50 4.0
6 W Incite 466 Martin Leach 906 1:48:42 1:59:59 5.0
7 W Popincoota 7170 lan Grose 1052 2:06:47 2:00:31 6.0
8 W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1126 2:16:53 2:01:34 7.0
9 W Elida 8376 Dave & Tam Ryeng 1079 DNF   11.0

R2 - W Fleet - 07/09 at 14:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Gap Year 705 Lenny Trenoweth 1095 1:51:15 1:41:36 1.0
1 W Wild Child 3080 Neil Chamberlain 1126 OOD   1.0
3 W Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1095 1:55:02 1:45:03 2.0
4 W Deep Purple 6226 Ron Jones 1068 1:52:46 1:45:35 3.0
5 W Wilkie 7268 Bob Chapple 1072 1:55:57 1:48:10 4.0
6 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1151 2:06:51 1:50:13 5.0
7 W Amneris 7974 Mike Robson 1077 2:04:34 1:55:40 6.0

R3 - W Fleet - 14/09 at 14:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Gap Year 705 Lenny Trenoweth 1095 2:19:33 2:07:27 1.0
2 W Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1095 2:21:27 2:09:11 2.0
3 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1151 2:40:51 2:19:45 3.0
4 W Wilkie 7268 Bob Chapple 1072 2:30:36 2:20:29 4.0
5 W Incite 466 Martin Leach 906 2:12:21 2:26:05 5.0

R5 - W Fleet - 28/09 at 14:05

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:25
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 W Gap Year 705 Lenny Trenoweth 1095 1:31:33 1:23:36 1.0
1 W Amneris 7974 Mike Robson 1077 OOD   1.0
3 W Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1095 1:33:54 1:25:45 2.0
4 W Deep Purple 6226 Ron Jones 1068 1:34:02 1:28:03 3.0

R1 - E Fleet - 31/08 at 14:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:05
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 E Gunslinger 5562 Tony Cook 929 1:25:16 1:31:47 1.0

R2 - E Fleet - 07/09 at 14:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:05
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY Place Points

R3 - E Fleet - 14/09 at 14:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:05
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 E Atalanta 9567 Stuart Higgins 958 2:12:46 2:18:35 1.0
2 E Gunslinger 5562 Tony Cook 929 2:33:42 2:45:27 2.0

R5 - E Fleet - 28/09 at 14:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:05
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY Place Points

R1 - G Fleet - 31/08 at 14:05

Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF Place Points

R2 - G Fleet - 07/09 at 14:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:15
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 G Katy 67 Sue Grigg 0.86 1:50:42 1:35:12 1.0
2 G Clementine 49 Alan Perham 0.87 1:50:22 1:36:01 2.0
3 G Morwennel 26 Nigel Glanville 0.90 1:47:35 1:36:50 3.0

R3 - G Fleet - 14/09 at 14:05

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:15
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 G Katy 67 Sue Grigg 0.86 1:41:37 1:27:23 1.0
2 G Morwennel 26 Nigel Glanville 0.90 1:42:59 1:32:41 2.0
3 G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.85 1:49:46 1:33:18 3.0
4 G Clementine 49 Alan Perham 0.87 1:51:33 1:37:03 4.0
5 G Dragon Fly 8 Mike Maguire 0.95 1:43:32 1:38:21 5.0

R5 - G Fleet - 28/09 at 14:05

Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF Place Points

www.flushingsailingclub.co.uk
flushingsailingclub@hotmail.com

www.flushingsailingclub.co.uk
flushingsailingclub@hotmail.com

Sailwave Scoring Software 2.12.3
www.sailwave.com