event burgee venue burgee

Choak's Pasties points series

Flushing Sailing Club

Results are provisional as of 15:26 on May 31, 2017

M Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating cp1 cp2 Total Nett
1st M Firefly 4 Colin/James Gladwell/Parker   1.0 2.0 3.0 3.0
2nd M Ultra Violet 20 Peter Stephens   4.0 DNS 1.0 5.0 5.0
3rd M Mirri 12 Alistair Wright   2.0 4.0 DNC 6.0 6.0

Q IRC Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating cp1 cp2 Total Nett
1st Q IRC Jackdaw 4243 Bob Warren 1.047 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Q IRC Per Elisa 2769 Robbie Tregear 0.966 1.0 2.0 3.0 3.0
3rd Q IRC Demolition 8444 Mel Sharp 0.929 1.0 OOD 5.0 6.0 6.0
4th Q IRC Temeraire 5508 Martin Eddy 0.911 3.0 4.0 7.0 7.0
5th Q IRC Rampage 9187 John Hicks 0.955 5.0 3.0 8.0 8.0
6th Q IRC Orijin 8895 Andy Dennis 1.009 4.0 6.0 10.0 10.0
7th Q IRC Excelle 4462 John Fox 0.912 10.0 DNC 1.0 OOD 11.0 11.0
8th Q IRC Encore 1663 David Cunliffe 0.919 8.0 DNF 7.0 15.0 15.0
9th Q IRC General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 0.970 6.0 10.0 DNC 16.0 16.0

Q Byron Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating cp1 cp2 Total Nett
1st Q Byron Jackdaw 4243 Bob Warren 810 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Q Byron Per Elisa 2769 Robbie Tregear 872 1.0 2.0 3.0 3.0
3rd Q Byron Orijin 8895 Andy Dennis 846 4.0 5.0 9.0 9.0
4th Q Byron Rampage 9187 John Hicks 890 7.0 3.0 10.0 10.0
5th Q Byron Tai Mo Shan 3881 Neil Chamberlain 962 3.0 7.0 10.0 10.0
6th Q Byron Temeraire 5508 Martin Eddy 930 6.0 4.0 10.0 10.0
7th Q Byron General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 940 5.0 11.0 DNC 16.0 16.0
8th Q Byron Encore 1663 David Cunliffe 912 10.0 DNF 6.0 16.0 16.0
9th Q Byron Hawk 4735 Chris Bell 952 8.0 8.0 16.0 16.0
10th Q Byron Demolition 8444 Mel Sharp   11.0 DNC 11.0 DNC 22.0 22.0

U IRC Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating cp1 cp2 Total Nett
1st U IRC Gap Year 705 Len Trenoweth 0.778 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd U IRC Moonlighter 005 Paul Collins 0.825 3.0 4.0 7.0 7.0
3rd U IRC Mary Boon 1202 John Cruise 0.771 2.0 7.0 9.0 9.0
4th U IRC a little Trifle 8198 Chris Jelliss 0.823 10.0 DNC 2.0 12.0 12.0
5th U IRC Wilkie 7268 Bob Chapple 0.831 10.0 DNC 3.0 13.0 13.0
6th U IRC Deep Purple 6226 Ron Jones 0.840 4.0 9.0 RET 13.0 13.0
7th U IRC Kaimana 1152 Nigel Rowe 0.840 10.0 DNC 5.0 15.0 15.0
8th U IRC Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 0.834 5.0 10.0 DNC 15.0 15.0
9th U IRC Aurora 719 Mandy & Dave Owens 0.785 10.0 DNC 6.0 16.0 16.0

U Byron Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating cp1 cp2 Total Nett
1st U Byron Gap Year 705 Len Trenoweth 1078 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd U Byron Moonlighter 005 Paul Collins 1059 3.0 4.5 7.5 7.5
3rd U Byron Popincoota 7170 Alan/Jane Grose/Goddard 1009 6.0 3.0 9.0 9.0
4th U Byron Mary Boon 1202 John Cruise 1115 2.0 8.0 10.0 10.0
5th U Byron a little Trifle 8198 Chris Jelliss 1039 13.0 DNC 2.0 15.0 15.0
6th U Byron Deep Purple 6226 Ron Jones 1035 4.0 11.0 RET 15.0 15.0
7th U Byron Gulf Kilo 7083 Walter Amos 1017 7.0 9.0 16.0 16.0
8th U Byron Wilkie 7268 Bob Chapple 1034 13.0 DNC 4.5 17.5 17.5
9th U Byron Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 1030 5.0 13.0 DNC 18.0 18.0
10th U Byron Kaimana 1152 Nigel Rowe 1009 13.0 DNC 6.0 19.0 19.0
11th U Byron Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1078 13.0 DNC 7.0 20.0 20.0
12th U Byron Levity 3161 Guy English 1062 9.0 DNF 13.0 DNC 22.0 22.0

V Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating cp1 cp2 Total Nett
1st V Audry 19 Roger Ford   2.0 1.0 3.0 3.0
2nd V Ivy 3 Nigel Glanville   4.0 2.0 6.0 6.0
3rd V Pixy 7 Lyulph Hesling   3.0 3.0 6.0 6.0
4th V Mary 4 Neil Hopkins   1.0 6.0 RET 7.0 7.0
5th V Wendy 9 Jeff Martin   5.0 4.0 9.0 9.0
6th V Saucy Sally 10 John Lowry   8.0 DNF 8.0 DNC 16.0 16.0
6th V Whimsey 5 Chris Perkins   8.0 DNF 8.0 DNC 16.0 16.0

W Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating cp1 cp2 Total Nett
1st W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1055 5.0 DNC 1.0 6.0 6.0
2nd W Moonshine 5780 Rob Buckley 963 4.0 DNF 2.0 6.0 6.0
3rd W Puffin 8006 Mike Chard 1039 4.0 DNS 3.0 7.0 7.0
4th W Jasper 189 P Tatham 1004 4.0 DNF 4.0 8.0 8.0

G Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating cp1 cp2 Total Nett
1st G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.840 6.0 DNS 1.0 7.0 7.0
2nd G Katy 67 Sue Grigg 0.860 6.0 DNF 2.0 8.0 8.0
3rd G Clementine 49 Alan/Victor Perham/Franks 0.870 6.0 DNS 3.0 9.0 9.0
4th G Charm 4 Nick Bradley 0.850 6.0 DNF 4.0 10.0 10.0
5th G Delilah 37 Garry Pidwell 0.800 6.0 DNF 5.0 11.0 11.0

B Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating cp1 cp2 Total Nett
1st B Grace 54 P&D Tregaskes 1.020 5.0 DNS 1.0 6.0 6.0
2nd B Florence 31 St Mawes WB Syndicate 1.015 7.0 DNC 2.0 9.0 9.0
3rd B Winnie 10 Arthur Williams 1.015 5.0 DNS 4.0 9.0 9.0
4th B Cousin Jack 14 Peter Searle 0.975 7.0 DNC 3.0 10.0 10.0
5th B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020 5.0 DNS 5.0 10.0 10.0
6th B Mildred 4 (Dave Cockwell) 1.010 5.0 DNS 7.0 DNC 12.0 12.0

cp1 - M Fleet - 23/05 at 18:15

Start: M, Finishes: Place, Time: 18:15
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1 M Firefly 4 Colin/James Gladwell/Parker   1 1.0
2 M Mirri 12 Alistair Wright   2 2.0
3 M Ultra Violet 20 Peter Stephens   DNS 4.0

cp2 - M Fleet - 30/05 at 18:15

Start: M, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 M Ultra Violet 20 Peter Stephens   0:57:02 0:57:02 1.0
2 M Firefly 4 Colin/James Gladwell/Parker   1:04:52 1:04:52 2.0

cp1 - Q IRC Fleet - 23/05 at 18:15

Start: Q, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 Q IRC Per Elisa 2769 Robbie Tregear 0.966 0:37:00 0:35:45 1.0
1 Q IRC Demolition 8444 Mel Sharp 0.929 OOD   1.0
3 Q IRC Jackdaw 4243 Bob Warren 1.047 0:35:55 0:37:36 2.0
4 Q IRC Temeraire 5508 Martin Eddy 0.911 0:49:03 0:44:41 3.0
5 Q IRC Orijin 8895 Andy Dennis 1.009 0:44:19 0:44:43 4.0
6 Q IRC Rampage 9187 John Hicks 0.955 0:48:09 0:45:59 5.0
7 Q IRC General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 0.970 0:49:33 0:48:04 6.0
8 Q IRC Encore 1663 David Cunliffe 0.919 DNF   8.0

cp2 - Q IRC Fleet - 30/05 at 18:15

Start: Q, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 Q IRC Jackdaw 4243 Bob Warren 1.047 1:21:06 1:24:55 1.0
1 Q IRC Excelle 4462 John Fox 0.912 OOD   1.0
3 Q IRC Per Elisa 2769 Robbie Tregear 0.966 1:28:43 1:25:42 2.0
4 Q IRC Rampage 9187 John Hicks 0.955 1:31:41 1:27:33 3.0
5 Q IRC Temeraire 5508 Martin Eddy 0.911 1:39:08 1:30:19 4.0
6 Q IRC Demolition 8444 Mel Sharp 0.929 1:38:25 1:31:26 5.0
7 Q IRC Orijin 8895 Andy Dennis 1.009 1:31:07 1:31:56 6.0
8 Q IRC Encore 1663 David Cunliffe 0.919 1:43:07 1:34:46 7.0

cp1 - Q Byron Fleet - 23/05 at 18:15

Start: Q, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 Q Byron Per Elisa 2769 Robbie Tregear 872 0:37:00 0:42:26 1.0
2 Q Byron Jackdaw 4243 Bob Warren 810 0:35:55 0:44:20 2.0
3 Q Byron Tai Mo Shan 3881 Neil Chamberlain 962 0:44:13 0:45:58 3.0
4 Q Byron Orijin 8895 Andy Dennis 846 0:44:19 0:52:23 4.0
5 Q Byron General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 940 0:49:33 0:52:43 5.0
6 Q Byron Temeraire 5508 Martin Eddy 930 0:49:03 0:52:45 6.0
7 Q Byron Rampage 9187 John Hicks 890 0:48:09 0:54:06 7.0
8 Q Byron Hawk 4735 Chris Bell 952 0:55:12 0:57:59 8.0
9 Q Byron Encore 1663 David Cunliffe 912 DNF   10.0

cp2 - Q Byron Fleet - 30/05 at 18:15

Start: Q, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 Q Byron Jackdaw 4243 Bob Warren 810 1:21:06 1:40:07 1.0
2 Q Byron Per Elisa 2769 Robbie Tregear 872 1:28:43 1:41:44 2.0
3 Q Byron Rampage 9187 John Hicks 890 1:31:41 1:43:01 3.0
4 Q Byron Temeraire 5508 Martin Eddy 930 1:39:08 1:46:36 4.0
5 Q Byron Orijin 8895 Andy Dennis 846 1:31:07 1:47:42 5.0
6 Q Byron Encore 1663 David Cunliffe 912 1:43:07 1:53:04 6.0
7 Q Byron Tai Mo Shan 3881 Neil Chamberlain 962 1:49:01 1:53:19 7.0
8 Q Byron Hawk 4735 Chris Bell 952 1:54:00 1:59:45 8.0

cp1 - U IRC Fleet - 23/05 at 18:15

Start: U, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 U IRC Gap Year 705 Len Trenoweth 0.778 0:56:39 0:44:04 1.0
2 U IRC Mary Boon 1202 John Cruise 0.771 1:05:37 0:50:35 2.0
3 U IRC Moonlighter 005 Paul Collins 0.825 1:02:44 0:51:45 3.0
4 U IRC Deep Purple 6226 Ron Jones 0.840 1:02:47 0:52:44 4.0
5 U IRC Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 0.834 1:04:52 0:54:06 5.0

cp2 - U IRC Fleet - 30/05 at 18:15

Start: U, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 U IRC Gap Year 705 Len Trenoweth 0.785 1:31:08 1:11:32 1.0
2 U IRC a little Trifle 8198 Chris Jelliss 0.823 1:31:19 1:15:09 2.0
3 U IRC Wilkie 7268 Bob Chapple 0.831 1:31:50 1:16:19 3.0
4 U IRC Moonlighter 005 Paul Collins 0.825 1:34:03 1:17:35 4.0
5 U IRC Kaimana 1152 Nigel Rowe 0.840 1:33:02 1:18:09 5.0
6 U IRC Aurora 719 Mandy & Dave Owens 0.785 1:40:48 1:19:08 6.0
7 U IRC Mary Boon 1202 John Cruise 0.771 1:45:34 1:21:24 7.0
8 U IRC Deep Purple 6226 Ron Jones 0.840 RET   9.0

cp1 - U Byron Fleet - 23/05 at 18:15

Start: U, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 U Byron Gap Year 705 Len Trenoweth 1078 0:56:39 0:52:33 1.0
2 U Byron Mary Boon 1202 John Cruise 1115 1:05:37 0:58:51 2.0
3 U Byron Moonlighter 005 Paul Collins 1059 1:02:44 0:59:14 3.0
4 U Byron Deep Purple 6226 Ron Jones 1035 1:02:47 1:00:40 4.0
5 U Byron Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 1030 1:04:52 1:02:59 5.0
6 U Byron Popincoota 7170 Alan/Jane Grose/Goddard 1009 1:04:09 1:03:35 6.0
7 U Byron Gulf Kilo 7083 Walter Amos 1017 1:11:58 1:10:46 7.0
8 U Byron Levity 3161 Guy English 1062 DNF   9.0

cp2 - U Byron Fleet - 30/05 at 18:15

Start: U, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 U Byron Gap Year 705 Len Trenoweth 1078 1:31:08 1:24:32 1.0
2 U Byron a little Trifle 8198 Chris Jelliss 1039 1:31:19 1:27:53 2.0
3 U Byron Popincoota 7170 Alan/Jane Grose/Goddard 1009 1:28:50 1:28:02 3.0
4 U Byron Moonlighter 005 Paul Collins 1059 1:34:03 1:28:49 4.5
4 U Byron Wilkie 7268 Bob Chapple 1034 1:31:50 1:28:49 4.5
6 U Byron Kaimana 1152 Nigel Rowe 1009 1:33:02 1:32:12 6.0
7 U Byron Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1078 1:40:48 1:33:30 7.0
8 U Byron Mary Boon 1202 John Cruise 1115 1:45:34 1:34:41 8.0
9 U Byron Gulf Kilo 7083 Walter Amos 1017 1:37:32 1:35:54 9.0
10 U Byron Deep Purple 6226 Ron Jones 1035 RET   11.0

cp1 - V Fleet - 23/05 at 18:15

Start: V, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1 V Mary 4 Neil Hopkins   1 1.0
2 V Audry 19 Roger Ford   2 2.0
3 V Pixy 7 Lyulph Hesling   3 3.0
4 V Ivy 3 Nigel Glanville   4 4.0
5 V Wendy 9 Jeff Martin   5 5.0
6 V Saucy Sally 10 John Lowry   DNF 8.0
6 V Whimsey 5 Chris Perkins   DNF 8.0

cp2 - V Fleet - 30/05 at 18:15

Start: V, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 V Audry 19 Roger Ford   1:22:40 1:22:40 1.0
2 V Ivy 3 Nigel Glanville   1:26:14 1:26:14 2.0
3 V Pixy 7 Lyulph Hesling   1:27:23 1:27:23 3.0
4 V Wendy 9 Jeff Martin   1:31:22 1:31:22 4.0
5 V Mary 4 Neil Hopkins   RET   6.0

cp1 - W Fleet - 23/05 at 18:15

Start: W, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1 W Moonshine 5780 Rob Buckley 963 DNF 4.0
1 W Puffin 8006 Mike Chard 1039 DNS 4.0
1 W Jasper 189 P Tatham 1004 DNF 4.0

cp2 - W Fleet - 30/05 at 18:15

Start: W, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1055 0:59:41 0:56:34 1.0
2 W Moonshine 5780 Rob Buckley 963 0:59:37 1:01:54 2.0
3 W Puffin 8006 Mike Chard 1039 1:06:04 1:03:35 3.0
4 W Jasper 189 P Tatham 1004 1:17:42 1:17:23 4.0

cp1 - G Fleet - 23/05 at 18:15

Start: G, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1 G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.840 DNS 6.0
1 G Katy 67 Sue Grigg 0.860 DNF 6.0
1 G Clementine 49 Alan/Victor Perham/Franks 0.870 DNS 6.0
1 G Charm 4 Nick Bradley 0.850 DNF 6.0
1 G Delilah 37 Garry Pidwell 0.800 DNF 6.0

cp2 - G Fleet - 30/05 at 18:15

Start: G, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.840 1:18:25 1:05:52 1.0
2 G Katy 67 Sue Grigg 0.860 1:17:32 1:06:41 2.0
3 G Clementine 49 Alan/Victor Perham/Franks 0.870 1:19:54 1:09:31 3.0
4 G Charm 4 Nick Bradley 0.850 1:27:15 1:14:10 4.0
5 G Delilah 37 Garry Pidwell 0.800 1:38:28 1:18:46 5.0

cp1 - B Fleet - 23/05 at 18:15

Start: B/C, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1 B Grace 54 P&D Tregaskes 1.020 DNS 5.0
1 B Winnie 10 Arthur Williams 1.015 DNS 5.0
1 B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020 DNS 5.0
1 B Mildred 4 (Dave Cockwell) 1.010 DNS 5.0

cp2 - B Fleet - 30/05 at 18:15

Start: B/C, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 B Grace 54 P&D Tregaskes 1.020 1:29:45 1:31:33 1.0
2 B Florence 31 St Mawes WB Syndicate 1.015 1:34:07 1:35:32 2.0
3 B Cousin Jack 14 Peter Searle 0.975 1:42:14 1:39:41 3.0
4 B Winnie 10 Arthur Williams 1.015 1:41:12 1:42:43 4.0
5 B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020 1:41:10 1:43:11 5.0

www.flushingsaiingclub.co.uk
flushingsaiingclub@pofsa.co.uk

www.flushingsaiingclub.co.uk
flushingsaiingclub@pofsa.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com