event burgee venue burgee

Cockwells Saturday Points

Flushing Sailing Club

Results are provisional as of 16:49 on June 6, 2017

Q IRC Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: IRC, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating CS6 Total Nett
1st Q IRC Atalanta 9567 Stuart Higgins 0.887 1.0 1.0 1.0

Q Byron Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY CS6 Total Nett
1st Q Byron Atalanta 9567 Stuart Higgins 969 1.0 1.0 1.0

U IRC Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: IRC, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating CS1 CS2 CS3 CS4 CS5 CS6 Total Nett
1st U IRC Aurora 719 Mandy Owens 0.785 (1.0) 1.0 OOD 1.0 (5.0 RET) 1.0 1.0 10.0 4.0
2nd U IRC Wilkie 7268 Bob Chapple 0.831 (2.0) 2.0 (3.0) 1.0 2.0 2.0 12.0 7.0
3rd U IRC a little trifle 8198 Chris Jelliss 0.823 (5.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 20.0 10.0
4th U IRC Kaimana 1152 Nigel Rowe 0.840 (3.0) 3.0 (5.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 20.0 12.0

U Byron Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY CS1 CS2 CS3 CS4 CS5 CS6 Total Nett
1st U Byron Aurora 719 Mandy Owens 1078 (1.0) 1.0 OOD 1.0 (11.0 RET) 1.0 1.0 16.0 4.0
2nd U Byron Wilkie 7268 Bob Chapple 1034 (3.0) (3.0) 3.0 1.0 2.0 3.0 15.0 9.0
3rd U Byron Kaimana 1152 Nigel Rowe 1009 4.0 4.0 (11.0 DNC) (5.0) 4.0 5.0 33.0 17.0
4th U Byron Popincoota 7170 Jane Goddard 1009 (11.0 RET) 1.0 (11.0 DNC) 1.0 OOD 11.0 DNC 6.0 41.0 19.0
5th U Byron a little trifle 8198 C Jelliss 1039 (11.0 DNC) 2.0 2.0 4.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 41.0 19.0
6th U Byron Aries 737 David Mitchell 1078 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 11.0 DNC 7.0 45.0 23.0
7th U Byron Deep Purple 6226 Ron Jones 1035 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 5.0 4.0 47.0 25.0
8th U Byron Mr G 141 Tim Dewhurst 1094 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 3.0 11.0 DNC 49.0 27.0
9th U Byron Wild Affair 3421 Abi Rickard 1013 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 57.0 35.0
10th U Byron Ida 265 M Swingler 1094 (11.0 DNC) 5.0 (11.0 RET) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 60.0 38.0

W Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY CS2 CS4 CS6 Total Nett
1st W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1055 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd W Tai Mo Shan 3881 Neil Chamberlain 961 (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 10.0 6.0
3rd W Galene 6 John Smith 1000 (4.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 11.0 7.0

V Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating CS5 Total Nett
1st V Audry 19 Roger Ford   1.0 1.0 1.0
2nd V Ivy 3 Nigel Glanville   2.0 2.0 2.0
3rd V Whimsey 5 Chris Perkins   3.0 3.0 3.0
4th V Wendy 9 Jeff Martin   4.0 4.0 4.0
5th V Pixy 7 Lyulph Hesling   5.0 5.0 5.0
6th V Mary 4 Neil Hopkins   6.0 6.0 6.0
7th V Mayfly 15 Ray Stedman   7.0 7.0 7.0

G Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF CS4 CS5 CS6 Total Nett
1st G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.84 1.0 (3.0) 1.0 5.0 2.0
2nd G Clementine 49 Alan Perham 0.87 (3.0) 2.0 2.0 7.0 4.0
3rd G Katy 67 Sue Grigg 0.86 (6.0 DNC) 1.0 3.0 10.0 4.0
4th G Charm 4 Nick Bradley 0.85 2.0 (4.0) 4.0 10.0 6.0
5th G Delilah 37 Gary Pidwell 0.80 (6.0 DNC) 5.0 6.0 DNC 17.0 11.0

B Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF CS4 CS5 CS6 Total Nett
1st B Florence 31 Boat Syndicate 1.015 2.0 (6.0) 1.0 9.0 3.0
2nd B Winnie 10 Arthur Williams 1.015 1.0 (2.0) 2.0 5.0 3.0
3rd B Cousin Jinny 56 G Pearce 1.020 (12.0 RET) 4.0 4.0 20.0 8.0
4th B Demelza 23 John Andrews 1.040 (12.0 DNC) 3.0 6.0 21.0 9.0
5th B Cousin Jack 14 Peter Searle 0.975 (12.0 DNC) 8.0 3.0 23.0 11.0
6th B Rebecca 24 Chris de Glanville 1.020 (12.0 DNC) 1.0 12.0 DNC 25.0 13.0
7th B Rita 18 John Peters 1.040 (12.0 DNC) 12.0 DNC 5.0 29.0 17.0
8th B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.000 (12.0 DNC) 9.0 8.0 29.0 17.0
9th B Grace 54 Dan Tregaskes 1.020 (12.0 DNC) 5.0 12.0 DNC 29.0 17.0
10th B Leila 21 Adam Bird 0.975 (12.0 DNC) 12.0 DNC 7.0 31.0 19.0
11th B Zilpha 43 Simon Berryman 0.975 (12.0 DNC) 7.0 12.0 DNC 31.0 19.0

CS6 - Q IRC Fleet - 03/06 at 1410

Start: Q IRC, Finishes: Finish time, Time: 1355
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Q IRC Atalanta 9567 Stuart Higgins 0.887 16:05:12 2:10:12 1:55:29 1.0

CS6 - Q Byron Fleet - 03/06 at 1410

Start: Q Byron, Finishes: Finish time, Time: 1355
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Q Byron Atalanta 9567 Stuart Higgins 969 16:05:12 2:10:12 2:14:22 1.0

CS6 - U IRC Fleet - 03/06 at 1410

Start: U IRC, Finishes: Finish time, Time: 1400
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 U IRC Aurora 719 Mandy Owens 0.785 16:10:23 2:10:23 1:42:21 1.0
2 U IRC Wilkie 7268 Bob Chapple 0.831 16:13:12 2:13:12 1:50:41 2.0
3 U IRC Kaimana 1152 Nigel Rowe 0.840 16:13:04 2:13:04 1:51:47 3.0

CS6 - U Byron Fleet - 03/06 at 1410

Start: U Byron, Finishes: Finish time, Time: 1400
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 U Byron Aurora 719 Mandy Owens 1078 16:10:23 2:10:23 2:00:57 1.0
2 U Byron Wild Affair 3421 Abi Rickard 1013 16:09:43 2:09:43 2:08:03 2.0
3 U Byron Wilkie 7268 Bob Chapple 1034 16:13:12 2:13:12 2:08:49 3.0
4 U Byron Deep Purple 6226 Ron Jones 1035 16:13:45 2:13:45 2:09:14 4.0
5 U Byron Kaimana 1152 Nigel Rowe 1009 16:13:04 2:13:04 2:11:53 5.0
6 U Byron Popincoota 7170 Jane Goddard 1009 16:14:28 2:14:28 2:13:16 6.0
7 U Byron Aries 737 David Mitchell 1078 16:25:37 2:25:37 2:15:05 7.0

CS6 - W Fleet - 03/06 at 1410

Start: W, Finishes: Finish time, Time: 1405
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1055 16:24:58 2:19:58 2:12:40 1.0
2 W Tai Mo Shan 3881 Neil Chamberlain 961 16:11:46 2:16:46 2:22:19 2.0
3 W Galene 6 John Smith 1000 16:28:30 2:23:30 2:23:30 3.0

CS6 - V Fleet - 03/06 at 1410

Start: V, Finishes: Finish time, Time: 1405
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points

CS6 - G Fleet - 03/06 at 1410

Start: G, Finishes: Finish time, Time: 1415
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF Finish Elapsed Corrected Points
1 G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.84 16:11:25 1:56:25 1:37:47 1.0
2 G Clementine 49 Alan Perham 0.87 16:09:13 1:54:13 1:39:22 2.0
3 G Katy 67 Sue Grigg 0.86 16:13:27 1:58:27 1:41:52 3.0
4 G Charm 4 Nick Bradley 0.85 16:44:02 2:29:02 2:06:41 4.0

CS6 - B Fleet - 03/06 at 1410

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1435
Rank Fleet Boat SailNo HelmName TCF Finish Elapsed Corrected Points
1 B Florence 31 Boat Syndicate 1.015 16:43:20 2:08:20 2:10:16 1.0
2 B Winnie 10 Arthur Williams 1.015 16:44:02 2:09:02 2:10:58 2.0
3 B Cousin Jack 14 Peter Searle 0.975 16:49:58 2:14:58 2:11:36 3.0
4 B Cousin Jinny 56 G Pearce 1.020 16:45:11 2:10:11 2:12:47 4.0
5 B Rita 18 John Peters 1.040 16:45:08 2:10:08 2:15:20 5.0
6 B Demelza 23 John Andrews 1.040 16:46:15 2:11:15 2:16:30 6.0
7 B Leila 21 Adam Bird 0.975 16:55:57 2.20.57 2.17.26 7.0
8 B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.000 16:55:13 2:20:13 2:20:13 8.0

www.flushingsailingclub.co.uk

www.flushingsailingclub.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com