event burgee venue burgee

Hine Downing Series Two

Flushing Sailing Club

Results are provisional as of 20:04 on September 6, 2017

B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating HD2-1 HD2-2 HD2-3 HD2-4 Total Nett
1st B Cousin Jack 14 Peter Searle 0.950 (8.0) 1.0 1.0 5.0 15.0 7.0
2nd B Rita 18 John Peters 1.040 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 30.0 17.0
3rd B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 4.0 31.0 18.0
4th B Grace 54 P&D Tregaskes 1.040 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 32.0 19.0
5th B Rebecca 24 Chris de Glanville 1.030 5.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 6.0 37.0 24.0
6th B Florence 31 St Mawes WB Syndicate 1.020 6.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 8.0 40.0 27.0
7th B Nellie May 29 Richard Carter 1.040 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 41.0 28.0
8th B Moon 58 Trevor Murphy 1.020 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 42.0 29.0
9th B Winnie 10 Arthur Williams 1.015 12.0 RET (13.0 DNC) 13.0 DNC 7.0 45.0 32.0
10th B Endeavour 6 John Lowry 1.005 7.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 46.0 33.0
11th B Mildred 4 Cockwell/Stone 1.005 9.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 48.0 35.0
12th B Iris Elizabeth 61 Rob Ferris 1.000 10.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 49.0 36.0

G Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating HD2-1 HD2-2 HD2-3 HD2-4 Total Nett
1st G Charm 4 Nick Bradley 0.820 1.0 (2.0) 2.0 1.0 6.0 4.0
2nd G Katy 67 Sue Grigg 0.870 4.0 1.0 1.0 (5.0 RET) 11.0 6.0
3rd G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.840 2.0 3.0 3.0 (5.0 RET) 13.0 8.0
4th G Magpie of Mylor 01 Virginia Davis 0.86 (7.0 DNC) 6.0 RET 4.0 2.0 19.0 12.0
5th G Clementine 49 Alan/Victor Perham/Franks 0.870 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 24.0 17.0
6th G Delilah 37 Garry Pidwell 0.800 6.0 RET 6.0 RET (7.0 DNC) 7.0 DNC 26.0 19.0

M Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating HD2-1 HD2-2 HD2-3 HD2-4 Total Nett
1st M Crackerjack 6 Mike Webb 1 3.0 1.0 (5.0 RET) 2.0 11.0 6.0
2nd M Ultra Violet 20 Peter Stephens 1 1.0 (8.0 DNC) 5.0 RET 1.0 15.0 7.0
3rd M Cornish Meadow 67 Steve Hutt 1 2.0 2.0 (5.0 RET) 3.0 12.0 7.0
4th M Firefly 4 Colin/James Gladwell/Parker 1 (8.0 DNC) 3.0 8.0 DNC 5.0 24.0 16.0
5th M Flying Circus 3 David Healey 1 4.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 24.0 16.0
6th M Mirri 12 Alistair Wright 1 (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 8.0 DNC 25.0 17.0
7th M FB2 562 Mike Hutchison 1 5.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 27.0 19.0

Q IRC Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating HD2-1 HD2-2 HD2-3 HD2-4 Total Nett
1st Q IRC Temeraire 5508 Martin Eddy 0.911 (12.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 16.0 4.0
2nd Q IRC Encore 1663 David Cunliffe 0.919 (5.0) 3.0 2.0 1.0 11.0 6.0
3rd Q IRC Atalanta 9567 Stuart Higgins 0.887 (3.0) 1.0 OOD 3.0 3.0 10.0 7.0
4th Q IRC Tai Mo Shan 3881 Neil Chamberlain 0.899 (9.0) 2.0 5.0 6.0 22.0 13.0
5th Q IRC General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 0.970 6.0 4.0 7.0 (12.0 DNC) 29.0 17.0
6th Q IRC Scorpion 5592 Geoff Davies 0.891 8.0 (12.0 DNC) 6.0 4.0 30.0 18.0
7th Q IRC Orijin 8895 Andy Dennis 1.009 7.0 (12.0 DNC) 9.0 RET 5.0 33.0 21.0
8th Q IRC Jackdaw 4243 Bob Warren 1.054 (12.0 DNC) 6.0 RET 4.0 12.0 DNC 34.0 22.0
9th Q IRC Per Elisa 2769 Robbie Tregear 0.962 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 37.0 25.0
10th Q IRC Demolition 8444 Mel Sharp 0.929 2.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 38.0 26.0
11th Q IRC Rampage 9187 John Hicks 0.961 4.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 40.0 28.0

Q Byron Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating HD2-1 HD2-2 HD2-3 HD2-4 Total Nett
1st Q Byron Temeraire 5508 Martin Eddy 930 (12.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 16.0 4.0
2nd Q Byron Encore 1663 David Cunliffe 912 (7.0) 3.0 2.0 1.0 13.0 6.0
3rd Q Byron Atalanta 9567 Stuart Higgins 969 2.0 1.0 OOD (3.0) 3.0 9.0 6.0
4th Q Byron Tai Mo Shan 3881 Neil Chamberlain 961 (9.0) 2.0 4.0 5.5 20.5 11.5
5th Q Byron General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 892 3.0 4.0 6.0 (12.0 DNC) 25.0 13.0
6th Q Byron Scorpion 5592 Geoff Davies 980 6.0 (12.0 DNC) 5.0 4.0 27.0 15.0
7th Q Byron Hawk 4735 Chris Bell 952 (12.0 DNC) 5.0 7.0 7.0 31.0 19.0
8th Q Byron Orijin 8895 Andy Dennis 846 8.0 (12.0 DNC) 9.0 RET 5.5 34.5 22.5
9th Q Byron Per Elisa 2769 Robbie Tregear 872 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 37.0 25.0
10th Q Byron Demolition 8444 Mel Sharp 903 4.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 40.0 28.0
11th Q Byron Rampage 9187 John Hicks 890 5.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 41.0 29.0

U IRC Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating HD2-1 HD2-2 HD2-3 HD2-4 Total Nett
1st U IRC Aurora 719 Mandy & Dave Owens 0.785 1.5 3.0 (9.0 DNC) 1.0 14.5 5.5
2nd U IRC a little Trifle 8198 Chris Jelliss 0.823 1.5 1.0 (3.0) 3.0 8.5 5.5
3rd U IRC Deep Purple 6226 Ron Jones 0.840 (3.0) 2.0 2.0 2.0 9.0 6.0
4th U IRC Mary Boon 1202 John Cruise 0.771 4.0 (5.0) 1.0 4.0 14.0 9.0
5th U IRC Kaimana 1152 Nigel Rowe 0.840 (6.0) 4.0 4.0 6.0 20.0 14.0
6th U IRC Wilkie 7268 Bob Chapple 0.831 5.0 6.0 5.0 (7.0) 23.0 16.0
7th U IRC Moonlighter 005 Paul Collins 0.825 7.0 7.0 6.0 (8.0) 28.0 20.0
8th U IRC Aries 737 David Mitchell 0.786 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 32.0 23.0

U Byron Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating HD2-1 HD2-2 HD2-3 HD2-4 Total Nett
1st U Byron a little Trifle 8198 Chris Jelliss 1039 1.0 1.0 (3.0) 3.0 8.0 5.0
2nd U Byron Deep Purple 6226 Ron Jones 1035 (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0
3rd U Byron Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1078 3.0 4.0 (13.0 DNC) 1.0 21.0 8.0
4th U Byron Popincoota 7170 Alan/Jane Grose/Goddard 1009 4.0 3.0 (5.0) 4.0 16.0 11.0
5th U Byron Mary Boon 1202 John Cruise 1115 6.0 (7.0) 1.0 5.0 19.0 12.0
6th U Byron Ida 265 Mike Swingler 1094 5.0 8.0 4.0 (12.0 DNS) 29.0 17.0
7th U Byron Wilkie 7268 Bob Chapple 1034 7.0 (9.0) 6.0 7.0 29.0 20.0
8th U Byron Kaimana 1152 Nigel Rowe 1009 (9.0) 6.0 7.0 8.0 30.0 21.0
9th U Byron Moonlighter 005 Paul Collins 1059 8.0 (11.0) 8.0 10.0 37.0 26.0
10th U Byron Gulf Kilo 7083 Walter Amos 1017 (13.0 DNC) 5.0 10.0 RET 13.0 DNC 41.0 28.0
11th U Byron Quicksilver 1642 Jeremy Windebank 1016 10.0 10.0 (13.0 DNC) 9.0 42.0 29.0
12th U Byron Aries 737 David Mitchell 1078 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 45.0 32.0

W Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating HD2-1 HD2-2 HD2-3 HD2-4 Total Nett
1st W Puffin 8006 Mike Chard 1039 1.0 OOD (2.0) 2.0 1.0 6.0 4.0
2nd W Elli 79 Robin Roebuck 963 1.0 (3.0) 1.0 2.0 7.0 4.0
3rd W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1055 (5.0 RET) 1.0 3.0 3.0 12.0 7.0
4th W Jasper 137 Patrick Tatham 1004 2.0 5.0 RET 4.0 (7.0 DNC) 18.0 11.0
5th W Zephon 4 Giles Gilbert 1222 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 24.0 17.0
6th W Moonshine 5780 Rob Buckley 953 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0 25.0 18.0

V Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating HD2-1 HD2-2 HD2-3 HD2-4 Total Nett
1st V Ivy 3 Nigel Glanville 1.000 (3.0) 1.0 1.0 1.0 6.0 3.0
2nd V Pixy 7 Lyulph Hesling 1.000 2.0 2.0 1.0 OOD (6.0 DNC) 11.0 5.0
3rd V Saucy Sally 10 John Lowry 1.000 4.0 3.0 (6.0 DNC) 3.0 16.0 10.0
4th V Mary 4 Neil Hopkins 1.000 5.0 4.0 (6.0 DNC) 2.0 17.0 11.0
5th V Audry 19 Roger Ford 1.000 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 19.0 13.0

HD2-4 - B Fleet - 29/8 at 1815

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 1905
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 B Rita 18 John Peters 1.040 0:30:14 0:31:27 1.0
2 B Grace 54 P&D Tregaskes 1.040 0:33:02 0:34:21 2.0
3 B Moon 58 Trevor Murphy 1.020 0:33:51 0:34:32 3.0
4 B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020 0:34:17 0:34:58 4.0
5 B Cousin Jack 14 Peter Searle 0.950 0:39:54 0:37:54 5.0
6 B Rebecca 24 Chris de Glanville 1.030 0:36:55 0:38:01 6.0
7 B Winnie 10 Arthur Williams 1.015 0:37:58 0:38:32 7.0
8 B Florence 31 St Mawes WB Syndicate 1.020 0:39:19 0:40:06 8.0

HD2-4 - G Fleet - 29/8 at 1815

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 G Charm 4 Nick Bradley 0.820 0:32:09 0:26:22 1.0
2 G Magpie of Mylor 01 Virginia Davis 0.86 0:33:00 0:28:23 2.0
3 G Katy 67 Sue Grigg 0.870 RET   5.0
3 G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.840 RET   5.0

HD2-4 - M Fleet - 29/8 at 1815

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 M Ultra Violet 20 Peter Stephens 1 0:22:58 0:22:58 1.0
2 M Crackerjack 6 Mike Webb 1 0:25:48 0:25:48 2.0
3 M Cornish Meadow 67 Steve Hutt 1 0:26:45 0:26:45 3.0
4 M Flying Circus 3 David Healey 1 0:27:36 0:27:36 4.0
5 M Firefly 4 Colin/James Gladwell/Parker 1 0:27:40 0:27:40 5.0
6 M FB2 562 Mike Hutchison 1 0:31:37 0:31:37 6.0

HD2-4 - Q IRC Fleet - 29/8 at 1815

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 Q IRC Encore 1663 David Cunliffe 0.919 0:40:45 0:37:27 1.0
2 Q IRC Temeraire 5508 Martin Eddy 0.911 0:42:19 0:38:33 2.0
3 Q IRC Atalanta 9567 Stuart Higgins 0.887 0:44:06 0:39:07 3.0
4 Q IRC Scorpion 5592 Geoff Davies 0.891 0:45:22 0:40:25 4.0
5 Q IRC Orijin 8895 Andy Dennis 1.009 0:43:05 0:43:28 5.0
6 Q IRC Tai Mo Shan 3881 Neil Chamberlain 0.899 0:48:57 0:44:00 6.0

HD2-4 - Q Byron Fleet - 29/8 at 1815

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 Q Byron Encore 1663 David Cunliffe 912 0:40:45 0:44:41 1.0
2 Q Byron Temeraire 5508 Martin Eddy 930 0:42:19 0:45:30 2.0
3 Q Byron Atalanta 9567 Stuart Higgins 969 0:44:06 0:45:31 3.0
4 Q Byron Scorpion 5592 Geoff Davies 980 0:45:22 0:46:18 4.0
5 Q Byron Tai Mo Shan 3881 Neil Chamberlain 961 0:48:57 0:50:56 5.5
5 Q Byron Orijin 8895 Andy Dennis 846 0:43:05 0:50:56 5.5
7 Q Byron Hawk 4735 Chris Bell 952 0:51:19 0:53:54 7.0

HD2-4 - U IRC Fleet - 29/8 at 1815

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 U IRC Aurora 719 Mandy & Dave Owens 0.785 0:38:59 0:30:36 1.0
2 U IRC Deep Purple 6226 Ron Jones 0.840 0:37:53 0:31:49 2.0
3 U IRC a little Trifle 8198 Chris Jelliss 0.823 0:39:27 0:32:28 3.0
4 U IRC Mary Boon 1202 John Cruise 0.771 0:43:45 0:33:44 4.0
5 U IRC Aries 737 David Mitchell 0.786 0:43:02 0:33:49 5.0
6 U IRC Kaimana 1152 Nigel Rowe 0.840 0:40:43 0:34:12 6.0
7 U IRC Wilkie 7268 Bob Chapple 0.831 0:41:40 0:34:38 7.0
8 U IRC Moonlighter 005 Paul Collins 0.825 0:48:36 0:40:06 8.0

HD2-4 - U Byron Fleet - 29/8 at 1815

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 U Byron Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1078 0:38:59 0:36:10 1.0
2 U Byron Deep Purple 6226 Ron Jones 1035 0:37:53 0:36:36 2.0
3 U Byron a little Trifle 8198 Chris Jelliss 1039 0:39:27 0:37:58 3.0
4 U Byron Popincoota 7170 Alan/Jane Grose/Goddard 1009 0:38:44 0:38:23 4.0
5 U Byron Mary Boon 1202 John Cruise 1115 0:43:45 0:39:14 5.0
6 U Byron Aries 737 David Mitchell 1078 0:43:02 0:39:55 6.0
7 U Byron Wilkie 7268 Bob Chapple 1034 0:41:40 0:40:18 7.0
8 U Byron Kaimana 1152 Nigel Rowe 1009 0:40:43 0:40:21 8.0
9 U Byron Quicksilver 1642 Jeremy Windebank 1016 0:43:53 0:43:12 9.0
10 U Byron Moonlighter 005 Paul Collins 1059 0:48:36 0:45:54 10.0
11 U Byron Ida 265 Mike Swingler 1094 DNS   12.0

HD2-4 - W Fleet - 29/8 at 1815

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1855
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Elapsed Corrected Points
1 W Puffin 8006 Mike Chard 1039 0:49:11 0:47:20 1.0
2 W Elli 79 Robin Roebuck 963 0:49:06 0:50:59 2.0
3 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1055 0:53:57 0:51:08 3.0
4 W Moonshine 5780 Rob Buckley 953 0:50:56 0:53:27 4.0

HD2-4 - V Fleet - 29/8 at 1815

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 1850
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1 V Ivy 3 Nigel Glanville 1.000 1 1.0
2 V Mary 4 Neil Hopkins 1.000 2 2.0
3 V Saucy Sally 10 John Lowry 1.000 3 3.0

www.flushingsailingclub.co.uk
flushingsailingclub@pofsa.co.uk

www.flushingsailingclub.co.uk
flushingsailingclub@pofsa.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com