event burgee venue burgee

Skinners Tuesday Points Series

Flushing Sailing Club

B Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating stp5 stp6 stp7 Total Nett
1st B Winnie 10 Arthur Williams 1.015 (2.0 DNF) 1.0 1.0 4.0 2.0
2nd B Grace 54 P & D Tregaskes 1.020 (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 10.0 6.0
3rd B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020 (4.0 DNC) 2.0 4.0 DNC 10.0 6.0

M Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating stp5 Total Nett
1st M Mirri 12 Mike Wigmore   2.0 DNF 2.0 2.0

Q IRC Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating stp2 stp3 stp5 stp6 stp7 Total Nett
1st Q IRC Temeraire 5508 Martin Eddy 0.911 2.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 9.0 6.0
2nd Q IRC Excelle 4462 John Fox 0.913 1.0 4.0 2.0 (5.0) 1.0 13.0 8.0
3rd Q IRC Jackdaw 4243 Bob Warren 1.047 4.0 2.0 (9.0 DNF) 2.0 4.0 21.0 12.0
4th Q IRC Encore 1663 David Cunliffe 0.919 6.0 5.0 (9.0 DNF) 6.0 8.0 RET 34.0 25.0
5th Q IRC Rampage 9187 John Hicks 0.955 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 3.0 37.0 26.0
6th Q IRC Scorpion 5592 Geoff Davies 0.891 3.0 3.0 9.0 DNF (11.0 DNC) 11.0 DNC 37.0 26.0
7th Q IRC General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 0.970 5.0 (11.0 DNC) 9.0 DNF 8.0 5.0 38.0 27.0
8th Q IRC Orijin 8895 Andy Dennis 1.009 (11.0 DNC) 11.0 DNC 9.0 DNF 4.0 6.0 41.0 30.0
9th Q IRC Demolition 8444 Mel Sharp 0.929 (11.0 DNC) 11.0 DNC 9.0 DNF 7.0 11.0 DNC 49.0 38.0
10th Q IRC Minx 6902 Charles Choak 0.937 7.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 51.0 40.0

Q Byron Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating stp2 stp3 stp5 stp6 stp7 Total Nett
1st Q Byron Temeraire 5508 Martin Eddy 930 (4.0) 2.0 1.0 3.0 2.0 12.0 8.0
2nd Q Byron Excelle 4462 John Fox 931 3.0 (4.0) 2.0 4.0 1.0 14.0 10.0
3rd Q Byron Jackdaw 4243 Bob Warren 810 5.0 3.0 (9.0 DNF) 2.0 5.0 24.0 15.0
4th Q Byron General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 940 1.0 (12.0 DNC) 9.0 DNF 6.0 4.0 32.0 20.0
5th Q Byron Hawk 4735 Chris Bell 952 6.0 6.0 1.0 OOD 8.0 (12.0 DNC) 33.0 21.0
6th Q Byron Scorpion 5592 Geoff Davies 980 2.0 1.0 9.0 DNF (12.0 DNC) 12.0 DNC 36.0 24.0
7th Q Byron Encore 1663 David Cunliffe 912 7.0 5.0 (9.0 DNF) 5.0 8.0 RET 34.0 25.0
8th Q Byron Rampage 9187 John Hicks 890 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 3.0 40.0 28.0
9th Q Byron Orijin 8895 Andy Dennis 846 (12.0 DNC) 12.0 DNC 9.0 DNF 9.0 6.0 48.0 36.0
10th Q Byron Demolition 8444 Mel Sharp 903 (12.0 DNC) 12.0 DNC 9.0 DNF 7.0 12.0 DNC 52.0 40.0
11th Q Byron Minx 6902 Charles Choak 905 8.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 56.0 44.0

G Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating stp6 stp7 Total Nett
1st G Clementine 49 Alan/Victor Perham/Franks 0.870 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.840 4.0 DNC 2.0 6.0 6.0
3rd G Katy 67 Sue Grigg 0.860 2.0 4.0 DNC 6.0 6.0

U IRC Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating stp2 stp3 stp5 stp6 stp7 Total Nett
1st U IRC a little Trifle 8198 Chris Jelliss 0.823 1.0 1.0 OOD (6.0 DNF) 1.0 1.0 10.0 4.0
2nd U IRC Aurora 719 Mandy & Dave Owens 0.785 2.0 1.0 (6.0 DNF) 4.0 2.0 15.0 9.0
3rd U IRC Wilkie 7268 Bob Chapple 0.831 1.0 OOD 3.0 (6.0 DNF) 2.0 3.0 15.0 9.0
4th U IRC Kaimana 1152 Nigel Rowe 0.840 4.0 4.0 (6.0 DNF) 6.0 5.0 25.0 19.0
5th U IRC Mary Boon 1202 John Cruise 0.771 3.0 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 6.0 29.0 20.0
6th U IRC Gap Year 705 Len Trenoweth 0.778 (9.0 DNC) 9.0 DNC 6.0 DNF 3.0 9.0 DNC 36.0 27.0
7th U IRC Moonlighter 005 Paul Collins 0.825 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 4.0 36.0 27.0
8th U IRC Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 0.834 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 7.0 43.0 34.0

V Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating stp7 Total Nett
1st V Audry 19 Roger Ford   1.0 1.0 1.0
2nd V Saucy Sally 10 John Lowry   2.0 2.0 2.0
3rd V Mary 4 Neil Hopkins   3.0 3.0 3.0

U Byron Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating stp2 stp3 stp5 stp6 stp7 Total Nett
1st U Byron Deep Purple 6226 Ron Jones 1035 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 6.0 4.0
2nd U Byron a little Trifle 8198 Chris Jelliss 1039 2.0 1.0 OOD (9.0 DNF) 1.0 2.0 15.0 6.0
3rd U Byron Wilkie 7268 Bob Chapple 1034 1.0 OOD 4.0 (9.0 DNF) 3.0 3.0 20.0 11.0
4th U Byron Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1078 3.0 2.0 (9.0 DNF) 5.0 4.0 23.0 14.0
5th U Byron Kaimana 1152 Nigel Rowe 1009 5.0 5.0 (9.0 DNF) 7.0 6.0 32.0 23.0
6th U Byron Mary Boon 1202 John Cruise 1115 4.0 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 7.0 42.0 28.0
7th U Byron Moonlighter 005 Paul Collins 1059 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 5.0 51.0 37.0
8th U Byron Popincoota 7170 Alan/Jane Grose/Goddard 1009 (14.0 DNC) 6.0 9.0 DNF 9.0 14.0 DNC 52.0 38.0
9th U Byron Gap Year 705 Len Trenoweth 1078 (14.0 DNC) 14.0 DNC 9.0 DNF 6.0 14.0 DNC 57.0 43.0
10th U Byron Ida 265 Mike Swingler 1094 (14.0 DNC) 14.0 DNC 9.0 DNF 10.0 14.0 DNC 61.0 47.0
11th U Byron Levity 3161 Guy English 1062 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 11.0 9.0 62.0 48.0
12th U Byron Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 979 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 8.0 64.0 50.0
13th U Byron Golf Kilo 7083 Walter Amos 1034 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 8.0 14.0 DNC 64.0 50.0

W Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating stp2 stp3 stp5 stp6 stp7 Total Nett
1st W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1055 1.0 1.0 (3.0 DNF) 1.0 1.0 7.0 4.0
2nd W Puffin 8006 Mike Chard 1039 (3.0 DNC) 2.0 3.0 DNF 3.0 DNC 3.0 DNC 14.0 11.0

stp2 - B Fleet - 11/04

Start: Working boats, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
  B Winnie 10 Arthur Williams 1.015    
  B Grace 54 P & D Tregaskes 1.020    
  B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020    

stp3 - B Fleet - 18/04

Start: Working boats, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
  B Winnie 10 Arthur Williams 1.015    
  B Grace 54 P & D Tregaskes 1.020    
  B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020    

stp5 - B Fleet - 02/05

Start: Working boats, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1 B Winnie 10 Arthur Williams 1.015 DNF 2.0
2 B Grace 54 P & D Tregaskes 1.020 DNC 4.0
2 B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020 DNC 4.0

stp6 - B Fleet - 09/05

Start: Working boats, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 B Winnie 10 Arthur Williams 1.015 20:10:24 1:10:24 1:11:27 1.0
2 B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020 20:11:58 1:11:58 1:13:24 2.0
3 B Grace 54 P & D Tregaskes 1.020   DNC   4.0

stp7 - B Fleet - 16/05

Start: Working boats, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 B Winnie 10 Arthur Williams 1.015 19:45:18 0:45:18 0:45:59 1.0
2 B Grace 54 P & D Tregaskes 1.020 19:45:55 0:45:55 0:46:50 2.0
3 B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020   DNC   4.0

stp2 - M Fleet - 11/04

Start: M, Finishes: Place, Time: 18:15
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
  M Mirri 12 Mike Wigmore      

stp3 - M Fleet - 18/04

Start: M, Finishes: Place, Time: 18:15
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
  M Mirri 12 Mike Wigmore      

stp5 - M Fleet - 02/05

Start: M, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1 M Mirri 12 Mike Wigmore   DNF 2.0

stp6 - M Fleet - 09/05

Start: M, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
  M Mirri 12 Mike Wigmore      

stp7 - M Fleet - 16/05

Start: M, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
  M Mirri 12 Mike Wigmore      

stp2 - Q IRC Fleet - 11/04

Start: Q, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Q IRC Excelle 4462 John Fox 0.913 19:39:45 1:19:45 1:12:49 1.0
2 Q IRC Temeraire 5508 Martin Eddy 0.911 19:40:50 1:20:50 1:13:38 2.0
3 Q IRC Scorpion 5592 Geoff Davies 0.891 19:43:00 1:23:00 1:13:57 3.0
4 Q IRC Jackdaw 4243 Bob Warren 1.047 19:32:21 1:12:21 1:15:45 4.0
5 Q IRC General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 0.970 19:38:55 1:18:55 1:16:33 5.0
6 Q IRC Encore 1663 David Cunliffe 0.919 19:44:55 1:24:55 1:18:02 6.0
7 Q IRC Minx 6902 Charles Choak 0.937 19:53:18 1:33:18 1:27:25 7.0
8 Q IRC Rampage 9187 John Hicks 0.955   DNC   11.0
8 Q IRC Orijin 8895 Andy Dennis 1.009   DNC   11.0
8 Q IRC Demolition 8444 Mel Sharp 0.929   DNC   11.0

stp3 - Q IRC Fleet - 18/04

Start: Q, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Q IRC Temeraire 5508 Martin Eddy 0.911 19:15:14 0:55:14 0:50:19 1.0
2 Q IRC Jackdaw 4243 Bob Warren 1.047 19:08:25 0:48:25 0:50:42 2.0
3 Q IRC Scorpion 5592 Geoff Davies 0.891 19:17:09 0:57:09 0:50:55 3.0
4 Q IRC Excelle 4462 John Fox 0.913 19:17:12 0:57:12 0:52:13 4.0
5 Q IRC Encore 1663 David Cunliffe 0.919 19:16:51 0:56:51 0:52:15 5.0
6 Q IRC Rampage 9187 John Hicks 0.955   DNC   11.0
6 Q IRC General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 0.970   DNC   11.0
6 Q IRC Orijin 8895 Andy Dennis 1.009   DNC   11.0
6 Q IRC Demolition 8444 Mel Sharp 0.929   DNC   11.0
6 Q IRC Minx 6902 Charles Choak 0.937   DNC   11.0

stp5 - Q IRC Fleet - 02/05

Start: Q, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Q IRC Temeraire 5508 Martin Eddy 0.911 20:10:17 1:35:17 1:26:48 1.0
2 Q IRC Excelle 4462 John Fox 0.913 20:11:50 1:36:50 1:28:25 2.0
3 Q IRC Jackdaw 4243 Bob Warren 1.047   DNF   9.0
3 Q IRC Encore 1663 David Cunliffe 0.919   DNF   9.0
3 Q IRC Scorpion 5592 Geoff Davies 0.891   DNF   9.0
3 Q IRC General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 0.970   DNF   9.0
3 Q IRC Orijin 8895 Andy Dennis 1.009   DNF   9.0
3 Q IRC Demolition 8444 Mel Sharp 0.929   DNF   9.0
9 Q IRC Rampage 9187 John Hicks 0.955   DNC   11.0
9 Q IRC Minx 6902 Charles Choak 0.937   DNC   11.0

stp6 - Q IRC Fleet - 09/05

Start: Q, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Q IRC Rampage 9187 John Hicks .955 19:42:41 1:07:41 1:04:38 1.0
2 Q IRC Jackdaw 4243 Bob Warren 1.047 19:38:38 1:03:38 1:06:37 2.0
3 Q IRC Temeraire 5508 Martin Eddy 0.911 19:48:22 1:13:22 1:06:50 3.0
4 Q IRC Orijin 8895 Andy Dennis 1.009 194220 1:07:20 1:07:56 4.0
5 Q IRC Excelle 4462 John Fox 0.913 194944 1:14:44 1:08:14 5.0
6 Q IRC Encore 1663 David Cunliffe 0.919 19:51:07 1:16:07 1:09:57 6.0
7 Q IRC Demolition 8444 Mel Sharp 0.929 19:52:29 1:17:29 1:11:59 7.0
8 Q IRC General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 0.970 19:54:15 1:19:15 1:16:52 8.0
9 Q IRC Scorpion 5592 Geoff Davies 0.891   DNC   11.0
9 Q IRC Minx 6902 Charles Choak 0.937   DNC   11.0

stp7 - Q IRC Fleet - 16/05

Start: Q, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Q IRC Excelle 4462 John Fox 0.913 19:48:24 1:13:24 1:07:01 1.0
2 Q IRC Temeraire 5508 Martin Eddy 0.911 19:48:48 1:13:48 1:07:14 2.0
3 Q IRC Rampage 9187 John Hicks 0.955 19:45:57 1:10:57 1:07:45 3.0
4 Q IRC Jackdaw 4243 Bob Warren 1.047 19:41:02 1:06:02 1:09:08 4.0
5 Q IRC General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 0.970 19:50:33 1:15:33 1:13:17 5.0
6 Q IRC Orijin 8895 Andy Dennis 1.009 19:48:26 1:13:26 1:14:06 6.0
7 Q IRC Encore 1663 David Cunliffe 0.919   RET   8.0
8 Q IRC Scorpion 5592 Geoff Davies 0.891   DNC   11.0
8 Q IRC Demolition 8444 Mel Sharp 0.929   DNC   11.0
8 Q IRC Minx 6902 Charles Choak 0.937   DNC   11.0

stp2 - Q Byron Fleet - 11/04

Start: Q, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Q Byron General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 940 19:38:55 1:18:55 1:23:57 1.0
2 Q Byron Scorpion 5592 Geoff Davies 980 19:43:00 1:23:00 1:24:42 2.0
3 Q Byron Excelle 4462 John Fox 931 19:39:45 1:19:45 1:25:40 3.0
4 Q Byron Temeraire 5508 Martin Eddy 930 19:40:50 1:20:50 1:26:55 4.0
5 Q Byron Jackdaw 4243 Bob Warren 810 19:32:21 1:12:21 1:29:19 5.0
6 Q Byron Hawk 4735 Chris Bell 952 19:48:24 1:28:24 1:32:51 6.0
7 Q Byron Encore 1663 David Cunliffe 912 19:44:55 1:24:55 1:33:07 7.0
8 Q Byron Minx 6902 Charles Choak 905 19:53:18 1:33:18 1:43:06 8.0
9 Q Byron Rampage 9187 John Hicks 890   DNC   12.0
9 Q Byron Orijin 8895 Andy Dennis 846   DNC   12.0
9 Q Byron Demolition 8444 Mel Sharp 903   DNC   12.0

stp3 - Q Byron Fleet - 18/04

Start: Q, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Q Byron Scorpion 5592 Geoff Davies 980 19:17:09 0:57:09 0:58:19 1.0
2 Q Byron Temeraire 5508 Martin Eddy 930 19:15:14 0:55:14 0:59:23 2.0
3 Q Byron Jackdaw 4243 Bob Warren 810 19:08:25 0:48:25 0:59:46 3.0
4 Q Byron Excelle 4462 John Fox 931 19:17:12 0:57:12 1:01:26 4.0
5 Q Byron Encore 1663 David Cunliffe 912 19:16:51 0:56:51 1:02:20 5.0
6 Q Byron Hawk 4735 Chris Bell 952 19:29:41 1:09:41 1:13:12 6.0
7 Q Byron General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 940   DNC   12.0
7 Q Byron Rampage 9187 John Hicks 890   DNC   12.0
7 Q Byron Orijin 8895 Andy Dennis 846   DNC   12.0
7 Q Byron Demolition 8444 Mel Sharp 903   DNC   12.0
7 Q Byron Minx 6902 Charles Choak 905   DNC   12.0

stp5 - Q Byron Fleet - 02/05

Start: Q, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Q Byron Temeraire 5508 Martin Eddy 930 20:10:17 1:35:17 1:42:27 1.0
1 Q Byron Hawk 4735 Chris Bell 952   OOD   1.0
3 Q Byron Excelle 4462 John Fox 931 20:11:50 1:36:50 1:44:01 2.0
4 Q Byron Jackdaw 4243 Bob Warren 810   DNF   9.0
4 Q Byron General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 940   DNF   9.0
4 Q Byron Scorpion 5592 Geoff Davies 980   DNF   9.0
4 Q Byron Encore 1663 David Cunliffe 912   DNF   9.0
4 Q Byron Orijin 8895 Andy Dennis 846   DNF   9.0
4 Q Byron Demolition 8444 Mel Sharp 903   DNF   9.0
10 Q Byron Rampage 9187 John Hicks 890   DNC   12.0
10 Q Byron Minx 6902 Charles Choak 905   DNC   12.0

stp6 - Q Byron Fleet - 09/05

Start: Q, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Q Byron Rampage 9187 John Hicks 890 19:42:41 1:07:41 1:16:03 1.0
2 Q Byron Jackdaw 4243 Bob Warren 810 19:38:38 1:03:38 1:18:34 2.0
3 Q Byron Temeraire 5508 Martin Eddy 930 19:48:22 1:13:22 1:18:53 3.0
4 Q Byron Excelle 4462 John Fox 931 194944 1:14:44 1:20:16 4.0
5 Q Byron Encore 1663 David Cunliffe 912 19:51:07 1:16:07 1:23:28 5.0
6 Q Byron General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 940 19:54:15 1:19:15 1:24:19 6.0
7 Q Byron Demolition 8444 Mel Sharp 903 19:52:29 1:17:29 1:25:48 7.0
8 Q Byron Hawk 4735 Chris Bell 952 19:56:43 1:21:43 1:25:50 8.0
9 Q Byron Orijin 8895 Andy Dennis 1.009 194220 1:07:20 46:8:12:44 9.0
10 Q Byron Scorpion 5592 Geoff Davies 980   DNC   12.0
10 Q Byron Minx 6902 Charles Choak 905   DNC   12.0

stp7 - Q Byron Fleet - 16/05

Start: Q, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Q Byron Excelle 4462 John Fox 931 19:48:24 1:13:24 1:18:50 1.0
2 Q Byron Temeraire 5508 Martin Eddy 930 19:48:48 1:13:48 1:19:21 2.0
3 Q Byron Rampage 9187 John Hicks 890 19:45:57 1:10:57 1:19:43 3.0
4 Q Byron General Khaos 9233 Ian & Jenny Jakeways 940 19:50:33 1:15:33 1:20:22 4.0
5 Q Byron Jackdaw 4243 Bob Warren 810 19:41:02 1:06:02 1:21:31 5.0
6 Q Byron Orijin 8895 Andy Dennis 1.009 19:48:26 1:13:26 50:12:58:20 6.0
7 Q Byron Encore 1663 David Cunliffe 912   RET   8.0
8 Q Byron Hawk 4735 Chris Bell 952   DNC   12.0
8 Q Byron Scorpion 5592 Geoff Davies 980   DNC   12.0
8 Q Byron Demolition 8444 Mel Sharp 903   DNC   12.0
8 Q Byron Minx 6902 Charles Choak 905   DNC   12.0

stp2 - G Fleet - 11/04

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
  G Clementine 49 Alan/Victor Perham/Franks 0.870    
  G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.840    
  G Katy 67 Sue Grigg 0.860    

stp3 - G Fleet - 18/04

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
  G Clementine 49 Alan/Victor Perham/Franks 0.870    
  G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.840    
  G Katy 67 Sue Grigg 0.860    

stp5 - G Fleet - 02/05

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
  G Clementine 49 Alan/Victor Perham/Franks 0.870    
  G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.840    
  G Katy 67 Sue Grigg 0.860    

stp6 - G Fleet - 09/05

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 G Clementine 49 Alan/Victor Perham/Franks 0.870 19:56:57 1:01:57 0:53:54 1.0
2 G Katy 67 Sue Grigg 0.860 19:58:01 1:03:01 0:54:12 2.0
3 G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.840   DNC   4.0

stp7 - G Fleet - 16/05

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 G Clementine 49 Alan/Victor Perham/Franks 0.870 19:55:25 1:00:25 0:52:34 1.0
2 G Miss Agnes 1 Mike Rangecroft 0.840 20:01:19 1:06:19 0:55:42 2.0
3 G Katy 67 Sue Grigg 0.860   DNC   4.0

stp2 - U IRC Fleet - 11/04

Start: U, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 U IRC a little Trifle 8198 Chris Jelliss 0.823 19:34:24 1:09:24 0:57:07 1.0
1 U IRC Wilkie 7268 Bob Chapple 0.831   OOD   1.0
3 U IRC Aurora 719 Mandy & Dave Owens 0.785 19:41:15 1:16:15 0:59:51 2.0
4 U IRC Mary Boon 1202 John Cruise 0.771 19:45:55 1:20:55 1:02:23 3.0
5 U IRC Kaimana 1152 Nigel Rowe 0.840 19:41:28 1:16:28 1:04:14 4.0
6 U IRC Gap Year 705 Len Trenoweth 0.778   DNC   9.0
6 U IRC Moonlighter 005 Paul Collins 0.825   DNC   9.0
6 U IRC Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 0.834   DNC   9.0

stp3 - U IRC Fleet - 18/04

Start: U, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 U IRC a little Trifle 8198 Chris Jelliss 0.823   OOD   1.0
1 U IRC Aurora 719 Mandy & Dave Owens 0.785 19:34:20 1:09:20 0:54:26 1.0
3 U IRC Mary Boon 1202 John Cruise 0.771 19:38:18 1:13:18 0:56:31 2.0
4 U IRC Wilkie 7268 Bob Chapple 0.831 19:33:32 1:08:32 0:56:57 3.0
5 U IRC Kaimana 1152 Nigel Rowe 0.840 19:33:05 1:08:05 0:57:11 4.0
6 U IRC Gap Year 705 Len Trenoweth 0.778   DNC   9.0
6 U IRC Moonlighter 005 Paul Collins 0.825   DNC   9.0
6 U IRC Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 0.834   DNC   9.0

stp5 - U IRC Fleet - 02/05

Start: U, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1 U IRC a little Trifle 8198 Chris Jelliss 0.823 DNF 6.0
1 U IRC Aurora 719 Mandy & Dave Owens 0.785 DNF 6.0
1 U IRC Wilkie 7268 Bob Chapple 0.831 DNF 6.0
1 U IRC Kaimana 1152 Nigel Rowe 0.840 DNF 6.0
1 U IRC Gap Year 705 Len Trenoweth 0.778 DNF 6.0
6 U IRC Mary Boon 1202 John Cruise 0.771 DNC 9.0
6 U IRC Moonlighter 005 Paul Collins 0.825 DNC 9.0
6 U IRC Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 0.834 DNC 9.0

stp6 - U IRC Fleet - 09/05

Start: U, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 U IRC a little Trifle 8198 Chris Jelliss 0.823 19:45:02 1:05:02 0:53:31 1.0
2 U IRC Wilkie 7268 Bob Chapple 0.831 19:48:47 1:08:47 0:57:10 2.0
3 U IRC Gap Year 705 Len Trenoweth 0.778 19:55:46 1:15:46 0:58:57 3.0
4 U IRC Aurora 719 Mandy & Dave Owens 0.785 19:55:37 1:15:37 0:59:22 4.0
5 U IRC Moonlighter 005 Paul Collins 0.825 19:52:26 1:12:26 0:59:45 5.0
6 U IRC Kaimana 1152 Nigel Rowe 0.840 19:52:02 1:12:02 1:00:30 6.0
7 U IRC Mary Boon 1202 John Cruise 0.771   DNC   9.0
7 U IRC Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 0.834   DNC   9.0

stp7 - U IRC Fleet - 16/05

Start: U, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 U IRC a little Trifle 8198 Chris Jelliss 0.823 20:07:30 1:27:30 1:12:01 1.0
2 U IRC Aurora 719 Mandy & Dave Owens 0.785 20:15:50 1:35:50 1:15:14 2.0
3 U IRC Wilkie 7268 Bob Chapple 0.831 20:10:44 1:30:44 1:15:24 3.0
4 U IRC Moonlighter 005 Paul Collins 0.825 20:15:30 1:35:30 1:18:47 4.0
5 U IRC Kaimana 1152 Nigel Rowe 0.840 20:15:40 1:35:40 1:20:22 5.0
6 U IRC Mary Boon 1202 John Cruise 0.771 20:25:46 1:45:46 1:21:33 6.0
7 U IRC Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 0.834 20:21:08 1:41:08 1:24:21 7.0
8 U IRC Gap Year 705 Len Trenoweth 0.778   DNC   9.0

stp2 - V Fleet - 11/04

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
  V Audry 19 Roger Ford      
  V Saucy Sally 10 John Lowry      
  V Mary 4 Neil Hopkins      

stp3 - V Fleet - 18/04

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:30
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
  V Audry 19 Roger Ford      
  V Saucy Sally 10 John Lowry      
  V Mary 4 Neil Hopkins      

stp5 - V Fleet - 02/05

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:45
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
  V Audry 19 Roger Ford      
  V Saucy Sally 10 John Lowry      
  V Mary 4 Neil Hopkins      

stp6 - V Fleet - 09/05

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:45
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
  V Audry 19 Roger Ford      
  V Saucy Sally 10 John Lowry      
  V Mary 4 Neil Hopkins      

stp7 - V Fleet - 16/05

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 18:45
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1 V Audry 19 Roger Ford   1 1.0
2 V Saucy Sally 10 John Lowry   2 2.0
3 V Mary 4 Neil Hopkins   3 3.0

stp2 - U Byron Fleet - 11/04

Start: U, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 U Byron Deep Purple 6226 Ron Jones 1035 19:31:24 1:06:24 1:04:09 1.0
1 U Byron Wilkie 7268 Bob Chapple 1034   OOD   1.0
3 U Byron a little Trifle 8198 Chris Jelliss 1039 19:34:24 1:09:24 1:06:48 2.0
4 U Byron Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1078 19:41:15 1:16:15 1:10:44 3.0
5 U Byron Mary Boon 1202 John Cruise 1115 19:45:55 1:20:55 1:12:34 4.0
6 U Byron Kaimana 1152 Nigel Rowe 1009 19:41:28 1:16:28 1:15:47 5.0
7 U Byron Moonlighter 005 Paul Collins 1059   DNC   14.0
7 U Byron Popincoota 7170 Alan/Jane Grose/Goddard 1009   DNC   14.0
7 U Byron Gap Year 705 Len Trenoweth 1078   DNC   14.0
7 U Byron Ida 265 Mike Swingler 1094   DNC   14.0
7 U Byron Levity 3161 Guy English 1062   DNC   14.0
7 U Byron Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 979   DNC   14.0
7 U Byron Golf Kilo 7083 Walter Amos 1034   DNC   14.0

stp3 - U Byron Fleet - 18/04

Start: U, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 U Byron Deep Purple 6226 Ron Jones 1035 19:24:50 0:59:50 0:57:49 1.0
1 U Byron a little Trifle 8198 Chris Jelliss 1039   OOD   1.0
3 U Byron Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1078 19:34:20 1:09:20 1:04:19 2.0
4 U Byron Mary Boon 1202 John Cruise 1115 19:38:18 1:13:18 1:05:44 3.0
5 U Byron Wilkie 7268 Bob Chapple 1034 19:33:32 1:08:32 1:06:17 4.0
6 U Byron Kaimana 1152 Nigel Rowe 1009 19:33:05 1:08:05 1:07:29 5.0
7 U Byron Popincoota 7170 Alan/Jane Grose/Goddard 1009 19:35:06 1:10:06 1:09:28 6.0
8 U Byron Moonlighter 005 Paul Collins 1059   DNC   14.0
8 U Byron Gap Year 705 Len Trenoweth 1078   DNC   14.0
8 U Byron Ida 265 Mike Swingler 1094   DNC   14.0
8 U Byron Levity 3161 Guy English 1062   DNC   14.0
8 U Byron Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 979   DNC   14.0
8 U Byron Golf Kilo 7083 Walter Amos 1034   DNC   14.0

stp5 - U Byron Fleet - 02/05

Start: U, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 U Byron Deep Purple 6226 Ron Jones 1035 20:13:05 1:33:05 1:29:56 1.0
2 U Byron a little Trifle 8198 Chris Jelliss 1039   DNF   9.0
2 U Byron Wilkie 7268 Bob Chapple 1034   DNF   9.0
2 U Byron Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1078   DNF   9.0
2 U Byron Kaimana 1152 Nigel Rowe 1009   DNF   9.0
2 U Byron Popincoota 7170 Alan/Jane Grose/Goddard 1009   DNF   9.0
2 U Byron Gap Year 705 Len Trenoweth 1078   DNF   9.0
2 U Byron Ida 265 Mike Swingler 1094   DNF   9.0
9 U Byron Mary Boon 1202 John Cruise 1115   DNC   14.0
9 U Byron Moonlighter 005 Paul Collins 1059   DNC   14.0
9 U Byron Levity 3161 Guy English 1062   DNC   14.0
9 U Byron Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 979   DNC   14.0
9 U Byron Golf Kilo 7083 Walter Amos 1034   DNC   14.0

stp6 - U Byron Fleet - 09/05

Start: U, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 U Byron a little Trifle 8198 Chris Jelliss 1039 19:45:02 1:05:02 1:02:36 1.0
2 U Byron Deep Purple 6226 Ron Jones 1035 19:47:42 1:07:42 1:05:25 2.0
3 U Byron Wilkie 7268 Bob Chapple 1034 19:48:47 1:08:47 1:06:31 3.0
4 U Byron Moonlighter 005 Paul Collins 1059 19:52:26 1:12:26 1:08:24 4.0
5 U Byron Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1078 19:55:37 1:15:37 1:10:09 5.0
6 U Byron Gap Year 705 Len Trenoweth 1078 19:55:46 1:15:46 1:10:17 6.0
7 U Byron Kaimana 1152 Nigel Rowe 1009 19:52:02 1:12:02 1:11:23 7.0
8 U Byron Golf Kilo 7083 Walter Amos 1034 19:55:21 1:15:21 1:12:52 8.0
9 U Byron Popincoota 7170 Alan/Jane Grose/Goddard 1009 19:54:07 1:14:07 1:13:27 9.0
10 U Byron Ida 265 Mike Swingler 1094 20:01:54 1:21:54 1:14:52 10.0
11 U Byron Levity 3161 Guy English 1062 20:11:58 1:31:58 1:26:36 11.0
12 U Byron Mary Boon 1202 John Cruise 1115   DNC   14.0
12 U Byron Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 979   DNC   14.0

stp7 - U Byron Fleet - 16/05

Start: U, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 U Byron Deep Purple 6226 Ron Jones 1035 20:06:23 1:26:23 1:23:28 1.0
2 U Byron a little Trifle 8198 Chris Jelliss 1039 20:07:30 1:27:30 1:24:13 2.0
3 U Byron Wilkie 7268 Bob Chapple 1034 20:10:44 1:30:44 1:27:45 3.0
4 U Byron Aurora 719 Mandy & Dave Owens 1078 20:15:50 1:35:50 1:28:54 4.0
5 U Byron Moonlighter 005 Paul Collins 1059 20:15:30 1:35:30 1:30:11 5.0
6 U Byron Kaimana 1152 Nigel Rowe 1009 20:15:40 1:35:40 1:34:49 6.0
7 U Byron Mary Boon 1202 John Cruise 1115 20:25:46 1:45:46 1:34:51 7.0
8 U Byron Les Beez Neez 11230 Cliff/Alan Swallow/Street 979 20:21:08 1:41:08 1:43:18 8.0
9 U Byron Levity 3161 Guy English 1062 20:32:47 1:52:47 1:46:12 9.0
10 U Byron Popincoota 7170 Alan/Jane Grose/Goddard 1009   DNC   14.0
10 U Byron Gap Year 705 Len Trenoweth 1078   DNC   14.0
10 U Byron Ida 265 Mike Swingler 1094   DNC   14.0
10 U Byron Golf Kilo 7083 Walter Amos 1034   DNC   14.0

stp2 - W Fleet - 11/04

Start: White sail, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1055 19:42:14 1:07:14 1:03:44 1.0
2 W Puffin 8006 Mike Chard 1039   DNC   3.0

stp3 - W Fleet - 18/04

Start: White sail, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1055 19:41:28 1:11:28 1:07:44 1.0
2 W Puffin 8006 Mike Chard 1039 19:44:47 1:14:47 1:11:59 2.0

stp5 - W Fleet - 02/05

Start: White sail, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Place Points
1 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1055 DNF 3.0
1 W Puffin 8006 Mike Chard 1039 DNF 3.0

stp6 - W Fleet - 09/05

Start: White sail, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1055 20:21:25 1:31:25 1:26:39 1.0
2 W Puffin 8006 Mike Chard 1039   DNC   3.0

stp7 - W Fleet - 16/05

Start: White sail, Finishes: Finish time, Time: 18:50
Rank Fleet Boat SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 W Sweet Friday 27 Len Cheshire 1055 19:40:40 0:50:40 0:48:02 1.0
2 W Puffin 8006 Mike Chard 1039   DNC   3.0

www.flushingsailingclub.co.uk
flushingsailingclub@pofsa.co.uk

www.flushingsailingclub.co.uk
flushingsailingclub@pofsa.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com