event burgee venue burgee

Falmouth Working Boat Championships 2022

St Mawes Sailing Club

B Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat HelmName SailNo TCF R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1st Rita John Peters 18 0.989 (13.0) 1.0 1.0 3.0 3.0 8.0
2nd Agnes Ben Seller 33 0.957 5.0 3.0 (10.0) 1.0 1.0 10.0
3rd Victory David Carne 7 0.975 4.0 6.0 3.0 2.0 (9.0) 15.0
4th Helen Mary Callum Ferris 11 0.975 (9.0) 2.0 4.0 7.0 6.0 19.0
5th Abigail Rose Sam Heard 32 0.980 6.0 5.0 8.0 (11.0) 2.0 21.0
6th Grace Stephen Hills 54 0.980 (7.5) 4.0 5.0 5.0 7.0 21.0
7th Demelza John Andrews 23 0.975 1.0 7.0 6.0 (16.0 RET) 16.0 DNC 30.0
8th Cousin Jinny Tim Pearce 56 0.985 10.0 12.0 (13.0) 4.0 4.0 30.0
9th Endeavour Ollie Graffy 6 0.962 3.0 8.0 (11.0) 9.5 11.0 31.5
10th Winnie Arty Williams 10 0.960 11.0 (13.0) 2.0 6.0 13.0 32.0
11th Rebecca N Bowers/T.Harvey 24 0.975 2.0 (16.0 RET) 7.0 12.0 12.0 33.0
12th Evelyn SYN 15 0.955 (12.0) 10.0 9.0 9.5 5.0 33.5
13th Lola A Creedon/TMurphy 51 0.980 7.5 9.0 (14.0) 13.0 8.0 37.5
14th Florence Stephen Miles 31 0.977 (14.0) 11.0 12.0 8.0 10.0 41.0
15th Mabel Brian Chenoweth 41 0.940 15.0 14.0 (16.0 DNC) 14.0 14.0 57.0

C Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat HelmName SailNo TCF R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1st Lottie Phil Slater 28 0.889 (2.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 6.0
2nd Leila Adam Bird 21 0.867 1.0 1.0 (3.0) 2.0 2.0 6.0
3rd Serica Paul Ferris 17 0.870 (3.0) 3.0 1.0 3.0 3.0 10.0
4th Sapphire Henry Maples 44 0.855 4.0 (5.0 DNC) 4.0 4.0 5.0 RET 17.0

R1 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.15
Rank Boat HelmName SailNo TCF Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Demelza John Andrews 23 0.975 12:20:07 1.05.07 1.03.29 0.00.00 0.975 1.0
2 Rebecca N Bowers/T.Harvey 24 0.975 12:20:11 1.05.11 1.03.33 0.00.04 0.974 2.0
3 Endeavour Ollie Graffy 6 0.962 12:21:43 1.06.43 1.04.11 0.00.43 0.952 3.0
4 Victory David Carne 7 0.975 12:21:03 1.06.03 1.04.24 0.00.56 0.961 4.0
5 Agnes Ben Seller 33 0.957 12:23:26 1.08.26 1.05.29 0.02.06 0.928 5.0
6 Abigail Rose Sam Heard 32 0.980 12:21:55 1.06.55 1.05.35 0.02.08 0.949 6.0
7 Grace Stephen Hills 54 0.980 12:22:55 1.07.55 1.06.34 0.03.08 0.935 7.5
7 Lola A Creedon/TMurphy 51 0.980 12:22:56 1.07.56 1.06.34 0.03.09 0.935 7.5
9 Helen Mary Callum Ferris 11 0.975 12:23:30 1.08.30 1.06.47 0.03.23 0.927 9.0
10 Cousin Jinny Tim Pearce 56 0.985 12:22:58 1.07.58 1.06.57 0.03.31 0.934 10.0
11 Winnie Arty Williams 10 0.960 12:24:47 1.09.47 1.07.00 0.03.39 0.91 11.0
12 Evelyn SYN 15 0.955 12:25:19 1.10.19 1.07.09 0.03.50 0.903 12.0
13 Rita John Peters 18 0.989 12:23:16 1.08.16 1.07.31 0.04.04 0.93 13.0
14 Florence Stephen Miles 31 0.977 12:24:11 1.09.11 1.07.36 0.04.12 0.918 14.0
15 Mabel Brian Chenoweth 41 0.940 12:29:06 1.14.06 1.09.39 0.06.34 0.857 15.0

R2 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15.00
Rank Boat HelmName SailNo TCF Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Rita John Peters 18 0.989 16:14:32 1.14.32 1.13.43 0.00.00 0.989 1.0
2 Helen Mary Callum Ferris 11 0.975 16:15:50 1.15.50 1.13.56 0.00.14 0.972 2.0
3 Agnes Ben Seller 33 0.957 16:17:54 1.17.54 1.14.33 0.00.52 0.946 3.0
4 Grace Stephen Hills 54 0.980 16:16:14 1.16.14 1.14.43 0.01.01 0.967 4.0
5 Abigail Rose Sam Heard 32 0.980 16:16:16 1.16.16 1.14.44 0.01.03 0.967 5.0
6 Victory David Carne 7 0.975 16:16:52 1.16.52 1.14.57 0.01.16 0.959 6.0
7 Demelza John Andrews 23 0.975 16:18:16 1.18.16 1.16.19 0.02.40 0.942 7.0
8 Endeavour Ollie Graffy 6 0.962 16:20:13 1.20.13 1.17.10 0.03.35 0.919 8.0
9 Lola A Creedon/TMurphy 51 0.980 16:19:02 1.19.02 1.17.27 0.03.49 0.933 9.0
10 Evelyn SYN 15 0.955 16:21:32 1.21.32 1.17.52 0.04.21 0.904 10.0
11 Florence Stephen Miles 31 0.977 16:20:10 1.20.10 1.18.19 0.04.43 0.92 11.0
12 Cousin Jinny Tim Pearce 56 0.985 16:19:46 1.19.46 1.18.34 0.04.56 0.924 12.0
13 Winnie Arty Williams 10 0.960 16:21:56 1.21.56 1.18.39 0.05.09 0.9 13.0
14 Mabel Brian Chenoweth 41 0.940 16:27:09 1.27.09 1.21.55 0.08.44 0.846 14.0
15 Rebecca N Bowers/T.Harvey 24 0.975   RET       16.0

R3 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.0
Rank Boat HelmName SailNo TCF Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Rita John Peters 18 0.989 12:05.33 1.05.00 1.04.17 0.00.00 0.989 1.0
2 Winnie Arty Williams 10 0.960 12.08.54 1.08.54 1.06.09 0.01.56 0.933 2.0
3 Victory David Carne 7 0.975 12:14:18 1.14.18 1.12.27 0.08.22 0.865 3.0
4 Helen Mary Callum Ferris 11 0.975 12:15:22 1.15.22 1.13.29 0.09.26 0.853 4.0
5 Grace Stephen Hills 54 0.980 12:15:17 1.15.17 1.13.47 0.09.41 0.854 5.0
6 Demelza John Andrews 23 0.975 12:16:01 1.16.01 1.14.07 0.10.05 0.846 6.0
7 Rebecca N Bowers/T.Harvey 24 0.975 12:17:00 1.17.00 1.15.05 0.11.04 0.835 7.0
8 Abigail Rose Sam Heard 32 0.980 12:17:10 1.17.10 1.15.37 0.11.34 0.833 8.0
9 Evelyn SYN 15 0.955 12:19:28 1.19.28 1.15.53 0.12.09 0.809 9.0
10 Agnes Ben Seller 33 0.957 12:19:23 1.19.23 1.15.58 0.12.13 0.81 10.0
11 Endeavour Ollie Graffy 6 0.962 12:19:31 1.19.31 1.16.30 0.12.42 0.808 11.0
12 Florence Stephen Miles 31 0.977 12:18:29 1.18.29 1.16.41 0.12.41 0.819 12.0
13 Cousin Jinny Tim Pearce 56 0.985 12:18:01 1.18.01 1.16.51 0.12.45 0.824 13.0
14 Lola A Creedon/TMurphy 51 0.980 12:19:29 1.19.29 1.17.54 0.13.53 0.809 14.0
15 Mabel Brian Chenoweth 41 0.940   DNC       16.0

R4 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15.00
Rank Boat HelmName SailNo TCF Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Agnes Ben Seller 33 0.957 16:13:37 1.13.37 1.10.27 0.00.00 0.957 1.0
2 Victory David Carne 7 0.975 16:13:00 1.13.00 1.11.11 0.00.45 0.965 2.0
3 Rita John Peters 18 0.989 16:12:24 1.12.24 1.11.36 0.01.10 0.973 3.0
4 Cousin Jinny Tim Pearce 56 0.985 16:12:48 1.12.48 1.11.42 0.01.17 0.968 4.0
5 Grace Stephen Hills 54 0.980 16:14:14 1.14.14 1.12.45 0.02.21 0.949 5.0
6 Winnie Arty Williams 10 0.960 16:16:12 1.16.12 1.13.09 0.02.49 0.925 6.0
7 Helen Mary Callum Ferris 11 0.975 16:15:22 1.15.22 1.13.29 0.03.07 0.935 7.0
8 Florence Stephen Miles 31 0.977 16:15:36 1.15.36 1.13.52 0.03.29 0.932 8.0
9 Endeavour Ollie Graffy 6 0.962 16:16:51 1.16.51 1.13.56 0.03.37 0.917 9.5
9 Evelyn SYN 15 0.955 16:17:25 1.17.25 1.13.56 0.03.39 0.91 9.5
11 Abigail Rose Sam Heard 32 0.980 16:15:29 1.15.29 1.13.58 0.03.36 0.933 11.0
12 Rebecca N Bowers/T.Harvey 24 0.975 16:16:21 1.16.21 1.14.26 0.04.06 0.923 12.0
13 Lola A Creedon/TMurphy 51 0.980 16:16:25 1.16.25 1.14.53 0.04.32 0.922 13.0
14 Mabel Brian Chenoweth 41 0.940 16:20:31 1.20.31 1.15.41 0.05.34 0.875 14.0
15 Demelza John Andrews 23 0.975   RET       16.0

R5 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00
Rank Boat HelmName SailNo TCF Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Agnes Ben Seller 33 0.957 12:39:12 1.39.12 1.34.56 0.00.00 0.957 1.0
2 Abigail Rose Sam Heard 32 0.980 12:37:00 1.37.00 1.35.04 0.00.08 0.979 2.0
3 Rita John Peters 18 0.989 12:36:43 1.36.43 1.35.39 0.00.44 0.982 3.0
4 Cousin Jinny Tim Pearce 56 0.985 12:38:50 1.38.50 1.37.21 0.02.27 0.961 4.0
5 Evelyn SYN 15 0.955 12:42:12 1.42.12 1.37.36 0.02.48 0.929 5.0
6 Helen Mary Callum Ferris 11 0.975 12:40:34 1.40.34 1.38.03 0.03.12 0.944 6.0
7 Grace Stephen Hills 54 0.980 12:40:13 1.40.13 1.38.13 0.03.21 0.947 7.0
8 Lola A Creedon/TMurphy 51 0.980 12:40:49 1.40.49 1.38.48 0.03.57 0.942 8.0
9 Victory David Carne 7 0.975 12:41:35 1.41.35 1.39.03 0.04.13 0.935 9.0
10 Florence Stephen Miles 31 0.977 12:42:09 1.42.09 1.39.48 0.04.59 0.929 10.0
11 Endeavour Ollie Graffy 6 0.962 12:43:57 1.43.57 1.40.00 0.05.16 0.913 11.0
12 Rebecca N Bowers/T.Harvey 24 0.975 12:42:39 1.42.39 1.40.05 0.05.17 0.925 12.0
13 Winnie Arty Williams 10 0.960 12:44:43 1.44.43 1.40.32 0.05.50 0.907 13.0
14 Mabel Brian Chenoweth 41 0.940 12:48:37 1.48.37 1.42.06 0.07.37 0.874 14.0
15 Demelza John Andrews 23 0.975   DNC       16.0

R1 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.20
Rank Boat HelmName SailNo TCF Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Leila Adam Bird 21 0.867 12:30:24 1.10.24 1.01.02 0.00.00 0.867 1.0
2 Lottie Phil Slater 28 0.889 12:30:47 1.10.47 1.02.56 0.02.08 0.862 2.0
3 Serica Paul Ferris 17 0.870 12:33:07 1.13.07 1.03.37 0.02.58 0.835 3.0
4 Sapphire Henry Maples 44 0.855 12:36:12 1.16.12 1.05.09 0.04.49 0.801 4.0

R2 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15.05
Rank Boat HelmName SailNo TCF Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Leila Adam Bird 21 0.867 16:28:24 1.23.24 1.12.18 0.00.00 0.867 1.0
2 Lottie Phil Slater 28 0.889 16:27:48 1.22.48 1.13.37 0.01.28 0.873 2.0
3 Serica Paul Ferris 17 0.870 16:31:55 1.26.55 1.15.37 0.03.48 0.832 3.0
4 Sapphire Henry Maples 44 0.855   DNC       5.0

R3 - C Fleet

Start: start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.05
Rank Boat HelmName SailNo TCF Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Serica Paul Ferris 17 0.870 12:22:35 1.17.35 1.07.30 0.00.00 0.87 1.0
2 Lottie Phil Slater 28 0.889 12:23:00 1.18.00 1.09.21 0.02.04 0.865 2.0
3 Leila Adam Bird 21 0.867 12:25:04 1.20.04 1.09.25 0.02.13 0.843 3.0
4 Sapphire Henry Maples 44 0.855 12:27:45 1.22.45 1.10.45 0.03.48 0.816 4.0

R4 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15.05
Rank Boat HelmName SailNo TCF Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Lottie Phil Slater 28 0.889 16:21:04 1.16.04 1.07.37 0.00.00 0.889 1.0
2 Leila Adam Bird 21 0.867 16:25:38 1.20.38 1.09.55 0.02.38 0.839 2.0
3 Serica Paul Ferris 17 0.870 16:25:47 1.20.47 1.10.17 0.03.03 0.837 3.0
4 Sapphire Henry Maples 44 0.855 16:27:45 1.22.45 1.10.45 0.03.40 0.817 4.0

R5 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.05
Rank Boat HelmName SailNo TCF Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Lottie Phil Slater 28 0.889 12:49:59 1.44.59 1.33.20 0.00.00 0.889 1.0
2 Leila Adam Bird 21 0.867 12:54:58 1.49.58 1.35.20 0.02.19 0.849 2.0
3 Serica Paul Ferris 17 0.870 12:58:25 1.53.25 1.38.40 0.06.08 0.823 3.0
4 Sapphire Henry Maples 44 0.855   RET       5.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
RETRetired



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com